Najlepsze treści z kaszubskiego muzeum

Barbara Kąkol, Kartuskie Zeszyty Muzealne, Muzeum kaszubskie w Kartuzach, Bartosz Gondek, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Po najlepsze treści trzeba schodzić do podstawowych komórek społeczności. Tam w pamięci przechowywane są genialne informacje i dokumenty, których nie znajdziemy w żadnym z archiwów a które bardzo łatwo pominąć lub zgubić.

Bartosz Gondek

W ostatnim dziesięcioleciu, na fali ponownego zainteresowania lokalną historią, na Pomorzu zaczęły ukazywać się – na nowo, lub ponownie, bardzo cenne periodyki, których zadaniem jest odkrywanie lokalnej historii i promowanie lokalnego dziedzictwa kulurowego. Obok Tczewskich „Tek Kociewskich”, Stargardzkiego „Rydwanu”, czy kwidzyńskiej „Prowincji”, a także wznowionego ostatnio „Rocznika Gdańskiego”, czy aspirujących do tego grona, pruszczańskich „Neonów”. jednym z najbardziej znamienitych i profesjonalnych są „Kartuskie Zeszyty Muzealne”, czyli rocznik, wskrzeszony przez dyrektor Muzeum Kaszubskiego im Franciszka Tredera, Barbarę Kąkol.

Kartuskie Zeszyty Muzealne zawierają materiały z zakresu etnografii i historii Kaszub. Kontynuują też tradycje Kaszubskich Zeszytów Muzealnych wydawanych od 1993 r. Później nastąpiła kilkuletnia  przerwa w wydawaniu rocznika.  Został wznowiony  w 2016 r. nieco pod inną  bardziej adekwatną nazwą. W roczniku znajdują się także informacje  o działalności Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach,  adresowane do sympatyków, przyjaciół, a także wszystkich zainteresowanych profilem i zakresem działalności muzeum.

To co najcenniejsze w „Zeszytach” to mocne naukowe artykuły historyczne, skupiające się na lokalnej historii okręgu kartuskiego i Kaszub, oraz teksty źródłowe. W numerze drugim, z 2017 roku, wrażenie robi tekst o Kaszubach walczących w PSZ na Zachodzie który powstał jako merytoryczne uzupełnienie wystawy, jaka odbyła się w ubiegłym roku właśnie w Kartuzach.

Bardzo profesjonalne „Zeszyty” to tytuł warty polecenia każdemu zainteresowanemu dziejami tak Kaszub, jak i Pomorza. My nie możemy się zaś doczekać kolejnego numeru.

(Red.) Bartosz Gondek fot.Muzeum Kaszubskie im Franciszka Tredera w Kartuzach

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: