W Gdańsku odznaczono Sprawiedliwych wśród Narodów Świata

„Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” to najwyższe izraelskie cywilne odznaczenie przyznawane nie-Żydom. Nadaje je Jad Waszem - Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu w Jerozolimie, osobom i rodzinom, które z narażeniem własnego życia ratowały Żydów z Holocaustu podczas II wojny światowej. W czwartek, 30 sierpnia, 2018 r. medale wręczono w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Odznaczeni zostali: śp. Anna Borek śp. Katarzyna i Walerian Góra oraz śp. Katarzyna Baran śp. Antonina i Stefan Piechota śp. Stanisław Podhaniuk

W uroczystości, która odbyła się w czwartek, 30 sierpnia, udział wzięły rodziny bohaterów odznaczonych tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, a także ocalone z zagłady Matylda Antonina Bednarska-Wyszyńska i Lidia Dzwinka. Wśród gości byli także biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej prof. Marcin Hintz, przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego, środowisk akademickich oraz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku, konsul generalny Ukrainy oraz ambasador Izraela Anna Azari i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

- To dla nas szczególny dzień. Jesteśmy instytucją kultury, która zachęca do otwartego myślenia o historii i o tym, czego możemy się z niej nauczyć. To miejsce - Europejskie Centrum Solidarności - zachęca do tego, żeby być odważnym, pokazuje, że warto być takim, mimo że to jest trudne i że się nie opłaca - powitał gości podczas uroczystości jej gospodarz, dyrektor ECS Basil Kerski. - Solidarność była spotkaniem różnych generacji, też tych, które wyszły z II wojny światowej, doświadczyły powstania warszawskiego, a jako chrześcijanie i katolicy doświadczyli mordowania na ich oczach innych, ich sąsiadów.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: