79. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września o godzinie 4:45 na Westerplatte rozpoczną się obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

O godzinie 4:45 rozpoczął się atak niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein na placówkę Wojskowej Składnicy Tranzytowej, rozpoczynając tym samym pierwszą bitwę II wojny światowej. Pomimo przeważających sił wroga i ataków zarówno z morza, lądu i powietrza decyzja o kapitulacji podjęta została dopiero 7 września.

Podczas szturmu na Westerplatte poległo co najmniej szesnastu Polaków, zaś straty niemieckie szacuje się na ok. 300-400 zabitych i rannych.

Oddajmy hołd bohaterom - spotkajmy się na Westerplatte


„Serdecznie zapraszam na Westerplatte wszystkich rodaków, którzy tego szczególnego dnia w historii Polski zechcą oddać cześć i pamięć bohaterskim obrońcom Westerplatte. Stańmy razem u stóp pomnika Obrońców Wybrzeża i oddajmy hołd tym, którzy złożyli największą ofiarę życia na ołtarzu walki o wolną i niepodległą Ojczyznę” - zachęca Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Na poranne uroczystości tradycyjnie już będzie można dojechać komunikacją miejską. Specjalnie na tę okazję zostaną uruchomione dodatkowe kursy autobusów. Osoby podróżujące autami będą mogły pozostawić je na pobliskich parkingach. Należy pamiętać jednak o ograniczonej liczbie miejsc.

Ze względu na wymogi bezpieczeństwa uczestnicy uroczystości nie mogą zabierać ze sobą przedmiotów mogących zagrażać życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu.

Po zakończeniu części oficjalnej zapraszamy uczestników uroczystości na tradycyjną polską grochówkę serwowaną z oryginalnej przedwojennej kuchni polowej.

Victoriaschule
Tragedia pierwszych dni września 1939 r. nieodłącznie wiąże się z budynkiem Viuktoriaschule, obecnie będącego siedzibą Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

To tutaj pierwszych dniach września hitlerowcy torturowali i zamęczyli przedstawicieli polonii gdańskiej. Szacuje się, że liczba aresztantów sięgała nawet 3 tys. osób. Część z nich została później przetransportowana m.in.. do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie.

„Zapraszam do modlitwy i złożenia wieńców przy tablicy upamiętniającej zamęczonych i torturowanych Polaków. Spotykamy się tradycyjnie już o godz. 10:00 u stóp tablicy przy ul. Kładki 24” mówi Piotr Mazurek - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Gdańska i współorganizator uroczystości.

Msza św. za Poległych Pocztowców
O godzinie 12:00 pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej odbędzie się uroczysta Msza św. w intencji Poległych Pocztowców oraz złożenie wieńców u stóp Pomnika.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: