Muzeum II Wojny Światowej: Otwarto czasową wystawę o losie policjantów w latach 1939-1945

24 lipca 2018 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy czasowej Losy policjantów w czasie II wojny światowej. Wystawa jest prezentowana w holu na poziomie -2.

Otwarcie wystawy towarzyszyło wojewódzkim obchodom Święta Policji, które rozpoczęło się na placu przed Muzeum o godz. 12.00.

Wystawa jest poświęcona losom funkcjonariuszy Policji Państwowej II Rzeczypospolitej w okresie II wojny światowej. Na wystawie ukazane zostały okoliczności powstania policji w odrodzonej Polsce, udział policjantów w wojnie 1939 r., sytuacja policjantów po klęsce Rzeczpospolitej, losy funkcjonariuszy w niewoli sowieckiej i pod okupacją niemiecką.

Wystawę otworzył Prof. Grzegorz Berendt, Z-ca Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku: „To, co Państwo widzicie, jest w dużej części zasługą i efektem pracy Prof. Tomasza Chińcińskiego, ale również wszystkich ludzi zafascynowanych i pochłoniętych badaniem i dokumentowaniem dziejów policji państwowej przed 1 września i w okresie późniejszym, bo dzięki ich zbiorom – zbiorom fotografii i zbiorom obiektów można było wzbogacić, urozmaicić wystawę, którą Państwo zobaczycie. Wystawę poświęconą 32 tys. funkcjonariuszy przedwojennej policji Państwowej, z których tysiące nie przeżyły II wojny światowej, ponieważ agresorzy uważali funkcjonariuszy za wroga śmiertelnego”.

Święto Policji obchodzone corocznie 24 lipca zostało ustanowione w rocznicę powołania w 1919 roku Policji Państwowej. Osiem miesięcy po uzyskaniu niepodległości, Polska zyskała formację odpowiedzialną za bezpieczeństwo, spokój i porządek publiczny. „Wystawa ukazuje to, jak historia przedwojennej Policji Państwowej została gwałtownie przerwana wybuchem II wojny światowej i ukazuje losy naszych poprzedników – którzy rotę ślubowania złożyli i przyszło im spełnić ją do końca. (…) Oglądajmy wystawę w takim przekonaniu, że takie karty, takie zdjęcia nigdy więcej nie będą naszym udziałem” – mówił do zebranych Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku, nadinsp. Jarosław Rzymkowski.

info/foto: Muzeum II Wojny Światowej

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: