Nowa Wystawa W Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe w Gdańsku Wojciech zaprasza na wystawę „Zdjęcia z Fotografii” i inaugurację działalności Gdańskiej Galerii Fotografii.

Gdańska Galeria Fotografii powstała 1977 roku jako Galeria GN należąca do ZPAF. Realizowała program pokrewny sztuce konceptualnej. Od 1995 r. stała się częścią Muzeum Narodowego w Gdańsku. odtąd prowadzi działalność udostępniania, opracowywania i gromadzenia zbiorów fotografii dawnej, głównie kresowej, gdańskiej i szeroko pojętej fotografii artystycznej. W 2009 roku placówka zmieniła formułę na prezentację szerszego kontekstu fotografii we współczesnej sztuce w tym instalacji fotograficznych, interaktywnych, wideo i działań performerskich.

Po 20 latach działalności przy ul. Grobla I, dział fotografii i galeria zmieniły siedzibę na przestrzeń ostatniego pietra Zielonej Bramy. Do współpracy zapraszani są artyści międzynarodowi i polscy, realizowane są projekty związane ze sztuką współczesną, wystawy podejmujące aktualne wątki współczesnego świata oraz o charakterze historycznym. Ważnym elementem obecnej działalności jest budowanie kolekcji fotografii współczesnej przez zakup dzieł w ramach ministerialnego Programu Rozwój Regionalnych Kolekcji Sztuki Współczesnej. 

Zdjęcia z fotografii, Krzysztof Wróblewski

Wystawa „Zdjęcia z fotografii” to projekt obrazujący proces tworzenia artystycznego zapisu w wieloletnim cyklu Wróblewskiego pt. Obrzeża. Obrazy są nawiązaniem do pierwotnej tradycji, kiedy fotografia była szkicownikiem dla malarza. Zdjęcia z fotografii koncentrują uwagę na uruchomieniu wyobraźni widza i przywołaniu przez niego barw i detali nieodwzorowanych w rysunku. Tytułowe zdjęcia to rysunki na niewielkich formatowo kalkach, które powstały w czasie przenoszenia z fotografii na papier akwarelowy różnych motywów pejzażowych, detali, portretów. 

Wystawa dotyczy rejestracji i utrwalania obrazów, a także udziału w tym procesie fotografii, rysunku i malarstwa. Słowa – zdjęcie i fotografia – w kontekście obrazowania są wzajemnie powiązane. Zdjąć znaczy tyle, co przenieść na płaszczyznę fragment trójwymiarowej rzeczywistości. Przez wieki „zdejmowanie” robiono różnymi sposobami i trwało to do czasu, kiedy odkryto metodę utrwalania rysunku światłem. Przy nieustannym ruchu naszych oczu fotograficzne zatrzymanie widoku wydaje się czymś sztucznym. Nawet zamknięcie powiek nie uwalnia od strumienia obrazów. Kierowani instynktem samozachowawczym dostrzegamy i zapisujemy w pamięci tylko to, co pozwala nam przetrwać. Zajmowanie się zbędnymi bodźcami wzrokowymi jest niepraktyczne. Tymczasem bywa, że bogactwo treści często tkwi w porzuconych, nieużytecznych obrazach, w niedostrzeżonej rzeczywistości, która wymyka się potocznej optyce. - podkreślił Krzysztof Wróblewski, autor projektu.

Wystawa w GGF prezentuje rodzaj tradycyjnego modelu warsztatu artysty, a także pozwala na przyjrzenie się temu, jak duży wpływ wywiera fotografia na współczesną twórczość w innych dziedzinach. W rysunkach na kalce, wyeksponowanych jako miniaturowe dzieła, w cyfrowych fotografiach-szkicach oraz obiekcie malarskim, który w zamierzeniu był ostatecznym celem została zobrazowana ciągłość myślenia o obrazie. O obrazie z podróży, notatce z peryferii historii, terytorium i własnego życia twórcy. Po raz pierwszy prezentowane barwne fotografie Wróblewskiego występujące na wystawie jako szkice stanowią także ilustrację sposobu postrzegania świata przez czujnego obserwatora, a nie fotoreportera.

 

Wernisaż : 16.04.2015, godz. 18.00

Wystawa trwa: 17.04.2015-31.05.2015

Wtorek-niedziela: 10.00-17.00

 

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Gdańska Galeria Fotografii,  Oddział Zielona Brama

Długi Targ 24, Gdańsk 80-828

Tel. 58 3075912 w. 117, 119

 

 

Tagi: