Spotkania z folklorem, spacer z duchami Krzyżaków, zlot Jakubów, bieg uliczny podczas Lęborskich Dni Jakubowych

lębork jarmark św. Jakuba

Nie zabraknie elementów religijnych i duchowych związanych z postacią patrona Lęborka – św. Jakuba Apostoła. Będzie uroczysta suma odpustowa, nabożeństwo ekumeniczne, pielgrzymka rowerowa „Od Jakuba do Jakuba" do Łeby, poświęcenie pojazdów, a na najmłodszych czeka festyn odpustowy „Franciszkanie dzieciom".

Jarmark nawiązuje do tradycji średniowiecznych spotkań kupców i rzemieślników, ma też wymiar religijno-duchowy. Wiele z imprez na stałe wpisało się w kalendarz Lęborskich Dni Jakubowych, a nowych propozycji ciągle przybywa.

Na dobry początek – uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej

Lęborskie Dni Jakubowe  zainauguruje uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej w piątek, 20 lipca 2018 r. w sali Stacji Kultura przy ul. Dworcowej, podczas którego wręczone zostanie Honorowe Wyróżnienie Miasta Lęborka – statuetka Lęborski Lew, wyłonionemu przez kapitułę zasłużonemu dla miasta lęborczaninowi ks. kanonikowi Henrykowi Krenczkowskiemu.

Na niepowtarzalną jarmarkową atmosferę składają się m.in. kiermasz twórców ludowych, plener malarski, wystawa w wieży kościoła św. Jakuba, tradycyjne kramy z wyrobami rzemieślniczymi, cukrową watą i balonami, konkursy dla dzieci i dorosłych, występy zespołów lokalnych, regionalnych oraz zagranicznych, turniej karciany Lęborska Baśka.

Spacer z duchami Krzyżaków

Nocna wędrówka z duchami Krzyżaków wzdłuż lęborskich obwarowań przy blasku pochodni to propozycja dla dużych i małych na piątkowy wieczór, 20 lipca 2018 r. Uczestników spaceru czekają ciekawe opowieści o dawnych dziejach, przeszłości miasta i jego historycznych budowlach. Spacer rozpocznie się o godz. 21.45 przy Sanktuarium św. Jakuba Apostaoła.

Międzynarodowe Spotkania z Folklorem Muzyka Regionów

Muzyka Regionów co roku gromadzi liczną publiczność, która ma okazję do poznawania ciągle żywej kultury ludowej różnych regionów Polski i Europy. To okazja do promowania folkloru naszego regionu, wymiany doświadczeń oraz nawiązywania współpracy i przyjaźni między zespołami. Na lęborskiej scenie  koncertowały zespoły z Żywca, Kurpi, Kaszub, Wielkopolski, Małopolski, Podlasia i Podhala oraz Belgii, Białorusi, Czarnogóry, Czech, Macedonii, Niemiec, Serbii, Słowacji, Turcji, Ukrainy i Węgier. W tym roku, podczas  XII edycji festiwalu, zaprezentuje się 11 zespołów.

XII Międzynarodowy Zlot Jakubów

Ważnym i stałym punktem lęborskiego święta jest Międzynarodowy Zlot Jakubów, który od lat cieszy się dużą popularnością wśród Jakubów z Lęborka i z całej Polski, a w tym roku odbędzie się w sobotę, 21 lipca. Po zarejestrowaniu w kwaterze głównej zlotu (na placu Pokoju, obok sceny) w godz. 9-17 uczestnicy otrzymają identyfikatory uprawniające do udziału w wieczornym finale zlotu i losowaniu cennych nagród.

Bieg uliczny

Ugruntowaną pozycję w kalendarzu biegaczy ma Bieg Uliczny św. Jakuba, który jest bardzo widowiskowy, ponieważ trasa wiedzie uliczkami miasta. W ubiegłych latach  biegło po kilkuset zawodników. W tym roku zawody odbędą się 21 lipca. Biegacze z kraju i zagranicy pokonają atestowaną trasę 10 km, która ma 3 pętle po 2,67862 km plus dobieg od startu do mety 1,96414 km. Bieg zostanie poprowadzony ulicami Lęborka na dystansie 10 km, a trasa została lekko zmodyfikowana, ma 3 pętle po 2,67862 km plus dobieg od startu do mety 1,96414 km. Start znajduje się przy ul. Armii Krajowej przed skrzyżowaniem z ul. Czołgistów, dalej wiedzie ulicami: Armii Krajowej, Okrzei, Legionów Polskich, Słowackiego, Wojska Polskiego, Okrzei, 1 Maja, prosto przecina al. Wolności i wbiega na ul. Staromiejską, plac Pokoju oraz Armii Krajowej. Jest to nowa trasa i zawodnik, który zwycięży w tegorocznym biegu i ustanowi nowy rekord trasy, otrzyma dodatkowo 500 zł. Start honorowy o godz. 15.45 – na pl. Pokoju, start ostry o godz. 16.00 – ul. Armii Krajowej przy skrzyżowaniu z ul. Czołgistów, meta na pl. Pokoju.

Ożywiona Staromiejska

To trzy dni wydarzeń na lęborskim deptaku z zabawami dla dzieci, koncertami zespołów ludowych, z wystawami plastycznymi, ulicznymi spektaklami teatralnymi i innymi atrakcjami dla wszystkich, którzy będą spacerować Staromiejską. Zgodnie z tradycją, w okolicy skrzyżowania ulic Staromiejskiej i Targowej zaprezentowane zostaną uliczne przedstawienia teatralne dla dzieci (wstęp – wolny):

  • „O Pchle, co manier nie miała" w wykonaniu Teatru Tak – 21 lipca, sobota, godz. 12; spektakl inspirowany tekstem „Pchła Szachrajka" Jana Brzechwy;
  • „Bajka do zjedzenia" w wykonaniu Teatru Tak – 22 lipca, niedziela, godz. 15.30; smaczna opowieść o tym co warto jeść, a czego się wystrzegać; pod szatą dowcipnej fabuły ukryto wiele ważnych zasad dotyczących prawidłowego żywienia.

 

 

 

Atrakcje w ramach Ożywionej Staromiejskiej:

  • stoisko z malowaniem twarzy  
  • wspólne tańce animacyjne
  • puszczanie baniek mydlanych
  • tworzymy z balonów – bezpłatne stoisko z balonami
  • chodzące maskotki Tom i Jerry
  • koncerty kapel ludowych
  • koncerty i przemarsze Grupy Perkusyjnej Tremolo
  • koncerty trębaczy

 

Świątynia sztuki. Zabytki kościoła św. Jakuba

Wystawa zostanie otwarta 20 lipca 2018 o godz. 17.15 w wieży najstarszego kościoła w Lęborku – Sanktuarium pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła. Przychodząc do kościoła, zatapiając się w duchowej atmosferze fary, często nie mamy okazji zastanowić się nad otaczającym nas pięknem sztuki sakralnej. Temu właśnie ma służyć ekspozycja, która ukaże najpiękniejsze aspekty wyposażenia kościoła. Zaprezentowane będą wybrane zabytki ruchome kościoła i przedmioty należące do osób z nim związanych. Będzie można zobaczyć m.in. późnogotyckie lichtarze czy pochodzącą z XVIII w. Biblię w przekładzie Lutra, niedostępną na co dzień dla ludzkiego oka i artefakty odnalezione w trakcie prac archeologicznych prowadzonych przy kościele w latach 2000-2001. Wystawę będzie można oglądać do niedzieli, 22 lipca.

Dlaczego święto miasta odbywa się w Dniu św. Jakuba?

Dekretem z 22 czerwca 1998 roku biskup diecezji pelplińskiej Jan Bernard Szlaga ustanowił św. Jakuba Apostoła patronem Lęborka. Uroczystości z tym związane odbyły się 25 lipca 1998 r. Tegoroczne święto miasta to także 20. rocznica patronatu św. Jakuba Apostoła nad Lęborkiem. Od tego czasu Lęborskie Dni Jakubowe stały się świętem patrona Lęborka.

Lęborskie Dni Jakubowe

Fot. mat. prasowe UM w Lęborku 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: