Wejherowskie muzeum ma już 50 lat. Sprawdź, co będzie można zobaczyć na jubileuszowej wystawie

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

Wystawa jubileuszowa to okazja, by pokazać najciekawsze zbiory, stanowiące niepowtarzalną i wyjątkową skarbnicę wiedzy o kulturze regionu. Ekspozycję w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie będzie można zwiedzać od 20 lipca 2018 r.

Muzeum, które już od 50 lat funkcjonuje w Wejherowie, posiada zbiory ukazujące bogactwo i kulturowe dziedzictwo regionu.

Najcenniejsze starodruki i dokumenty

Szczególne miejsce wśród zabytków pokazanych na wystawie zajmą druki gdańskie, w tym prace gdańskich uczonych, publikacje poświęcone dziejom Pomorza i Gdańska. Do elity historyków zajmujących się Gdańskiem należeli m.in.: Caspar Schultz, autor kroniki „Historia Rerum Prussicuarum" (1599), oraz Reinhold Curicke, którego bogato ilustrowana historia „Der Stadt Dantzig historische Beschreibung" (1687, 1688) stanowi do dziś jedną najcenniejszych monografii Gdańska.

Warto zaznaczyć, że na wystawie pokazane zostaną także jedne z najstarszych i unikatowych dokumentów czy starodruków związanych z Wejherowem i jego okolicami oraz założycielem miasta Jakubem Wejherem.

 

Unikalne zabytki piśmiennictwa kaszubskiego

Muzeum szczyci się posiadaniem oryginalnych zabytków piśmiennictwa kaszubskiego z XIX i XX w., takich jak pierwodruki i kolejne wydania dzieł Floriana Ceynowy, Hieronima Derdowskiego i Aleksandra Majkowskiego.

Unikatem, na który warto zwrócić uwagę na wystawie będzie wydawany w Chełmnie w latach 1848-1850 tygodnik „Szkoła Narodowa", w którym podejmowano tematykę służącą kształtowaniu polskiego życia narodowego. Spośród lokalnych czasopism XIX i XX w., zobaczyć będzie można takie przedwojenne tytuły jak: „Kreis-Blat für den Neustädter Kreis" (tygodnik powiatu wejherowskiego wydawany w latach 1842-1920), „Pielgrzyma" (1869-1939), „Gazetę Gdańską" (1891-1939), „Zrzësz Kaszëbskô" (1933-1939, 1945-1947), „Gazetę Kaszubską", „Gazetę Kościerską". „Gazetę Gdyńską" czy „Klekę".

Niezwykle cenna jest też, posiadana od niedawna przez muzeum, biblioteka znakomitości naukowej – historyka i niezwykłego Kaszuby prof. Gerarda Labudy.

 

Nie tylko ludowe instrumenty muzyczne

Pokazane na wystawie zabytki muzyczne to instrumenty wykonane przez twórców ludowych oraz materiały rękopiśmienne i drukowane, w tym starodruki muzyczne z drugiej połowy XVI w. Wśród eksponatów znajduje się spuścizna kompozytorska twórców związanych z Pomorzem, m.in. rękopisy pieśni Jana Trepczyka oraz „Tusze Kalwaryjskie" na orkiestrę dętą, zebrane i opracowane przez wejherowianina Alfonsa Patera.

Do najważniejszych eksponatów z zakresu sztuki należą obrazy Mariana Mokwy, wybitnego polskiego marynisty. Zbiory etnograficzne reprezentowane są przez ceramikę pochodzącą zarówno z przedwojennych, jak i powojennych warsztatów Leona Necla z Chmielna i Józefa Kazimierczaka z Kartuz. Nie zabraknie również zabytków przekazanych przez hafciarkę Franciszkę Majkowską oraz rzeźbiarkę Otylię Szczukowską, które jako jedne z pierwszych podarowały muzeum swoje prace.

Uzupełnieniem wystawy będą należące do muzeum zbiory fotograficzne, kartograficzne, numizmatyczne oraz filatelistyczne, które stanowią o bogactwie oraz wyjątkowości Kaszub i Pomorza w historii Polski.

 

Wystawa jubileuszowa z okazji 50-lecia działalności Muzeum

  • uroczyste otwarcie: 20 lipca 2018 r., piątek, godz. 19.00
  • wystawa czynna: 20 lipca – 31 sierpnia 2018 r.
  • Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
  • ul. Zamkowa 2a
  • Wejherowo

 

 

 

 

 

 

 

Plakat wystawy z okazji 50-lecia Muzeum w Wejherowie

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: