Letnie koncerty na najpiękniejszych w Europie organach barokowych. Festiwal w Oliwie

W dorocznych koncertach biorą udział artyści różnych wyznań i narodowości, prezentując zróżnicowane wykonania. Dzięki temu uczestnicy mają możliwość słuchania muzyki organowej prezentowanej w ciekawy i oryginalny sposób.

Koncertów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie można słuchać we wszystkie wtorki i piątki w lipcu i sierpniu 2018 r. o godz. 20.

Oliwski festiwal

Gdańsk to miasto o bogatej tradycji organowej. Muzyka od wieków rozbrzmiewała w zabytkowej katedrze oliwskiej na królewskim instrumencie, jakim niewątpliwie są organy, przybliżając melomanom historię świątyni, bogactwo architektury, rzeźby i malarstwa. Ideą organizacji festiwalu jest podtrzymywanie tej wielowiekowej gdańskiej tradycji. Festiwal organowy jest najstarszym tego typu wydarzeniem muzycznym w Polsce. Oliwskie organy ożywają muzyką mistrzów, brzmieniem zarówno dzieł dawnych, jak i nowych, których premiery światowe właśnie tu mają miejsce. Prezentacja muzyki organowej i symfonicznej w wykonaniu wirtuozów, wakacyjny okres organizacji koncertów oraz położenie katedry oliwskiej zachęcają mieszkańców Trójmiasta i letników do licznego uczestnictwa w koncertach.

Wyjątkowe organy

Katedralne organy to instrument o niespotykanym brzmieniu, konstrukcji i możliwościach. Znajdują się tu aż trzy instrumenty: słynne organy wielkie, organy w transepcie oraz pozytyw – niewielki instrument w łuku nawy bocznej. Możliwości tych instrumentów, połączonych wspólnym stołem gry są wyjątkowe. Organista może grać na nich jednocześnie, z jednej klawiatury, uzyskując efekt stereofonii. Barokowa ornamentyka wzbogacona jest ruchomymi elementami – trąbkami, dzwonkami aniołów, wirującymi gwiazdkami uruchamianymi w trakcie gry. Na coroczne festiwale zjeżdżają znakomici wirtuozi z całego świata.

61. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

  • wtorki i piątki lipca i sierpnia 2018 r., godz. 20
  • ul. Biskupa E. Nowickiego 5
  • Gdańsk-Oliwa
  • bilety: normalny – 23 zł; ulgowy – 13 zł

 

Program 

17 lipca 2018 r., wtorek, godz. 20 – Stanislav Šurin
20 lipca 2018 r., piątek, godz. 20 – Bernhard Gfrerer
24 lipca 2018 r., wtorek, godz. 20 – Axcel Flierl
27 lipca 2018 r., piątek, godz. 20 –.Pavel Svoboda
31 lipca 2018 r., wtorek, godz. 20 – Pavel Svoboda

3 sierpnia 2018 r., piątek, godz. 20 – Bogdan Narloch
7 sierpnia 2018 r, wtorek, godz. 20 – Fabio Ciofini
10 sierpnia 2018 r., piątek, godz. 20 –.Mateusz Rzewuski
14 sierpnia 2018 r, wtorek, godz. 20 – Levente Kuzma
17 sierpnia 2018 r., piątek, godz. 20 –.Andrzej Chorosiński
21 sierpnia 2018 r, wtorek, godz. 20 –Taras Baginets
24 sierpnia 2018 r., piątek, godz. 20 – Giampaolo Di Rosa

Fot. mat. prasowe archikatedry w Oliwie

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: