Mistrzostwa Świata rycerzy w Malborku. Już w majówkę

W dniach od 30 kwietnia do 3 maja w Malborku odbędą się rycerskie Mistrzostwa Świata federacji IMCF. W Rycerskiej Kadrze Polski wystąpi aż ośmiu zawodników Fabryki Świń.

Od kilku lat ruch rekonstrukcji średnich wieków, oprócz aspektu rekonstrukcyjnego, dąży do zmagań na zasadach sportowych. Często mówi się o tego typu imprezach "rycerskie MMA". Trzeba przyznać, że adrenalina oraz dynamika walk jest olbrzymia. Powstały kluby walki oraz narodowe reprezentacje. Walki są prowadzone w formule full-kontakt. Dozwolone są kopnięcia, uderzenia głowicą miecza, rantem tarczy i inne "nierycerskie" chwyty. 

Mistrzostwa w Malborku

Od 2010 roku odbywają się mistrzostwa globu, w 2014 roku po raz pierwszy z organizowała je federacja International Medieval Combat Federation. Najlepsi rycerze z całego świata w tym roku zjadą do Malborka. Pod dawną krzyżacką warownią od 30 kwietnia do 3 maja będą rywalizować o tytuł najlepszych na całym świecie. Udział w Mistrzostwach zapowiedziało około 500 rycerzy, występujących w 30 reprezentacjach narodowych z 6 kontynentów. Razem z nimi na turniej do Malborka przybędzie około 1200 rekonstruktorów, którzy zapewnią niebywałą oprawę Mistrzostw oraz liczne atrakcje dla publiczności. Do tej pory swoje uczestnictwo potwierdziły reprezentacje z następujących krajów: Anglia, Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Białoruś, Dania, Francja, Holandia, Irlandia, Japonia, Litwa, Luksemburg, Meksyk, Niemcy, Nowa Zelandia, Polska, Portugalia, Quebec, RPA, Słowacja, Szwecja, Szkocja, Szwajcaria, Ukraina, USA, Włochy.

Kilka kategorii

Konkurencje bojowe rozgrywane podczas Mistrzostw podzielone są na dwie kategorie: walki indywidualne (pojedynki) i walki grupowe (bohuty). W każdej kategorii rozgrywanych jest kilka turniejów, tak więc w pojedynkach mamy trzy konkurencje: walka na miecze i tarcze, walka na miecze długie (inaczej zwane dwuręcznymi) oraz na broń drzewcową (halabardy). Niezależnie od konkurencji, walka toczona jest na punkty z podziałem na rundy, o określonej długości. Upraszczając, wygrywa ten zawodnik, który w czasie całego pojedynku zada więcej ciosów, uderzając bezpośrednio w ciało (dokładniej w zbroję) przeciwnika. Zupełnie inne zasady są w walkach grupowych. Mamy tu konkurencje: 5 vs 5, 10 vs 10 i 16 vs 16. Oznacza to, że na pole walki wchodzi 5, 10 lub 16 zawodników z każdej drużyny. Tu nikt nie liczy trafień, ani nie ma stopera mierzącego czas trwania rundy. Walka trwa, dopóki jedna z drużyn nie powali na ziemię wszystkich zawodników drużyny przeciwnej. Wachlarz ciosów i technik stosowanych w walkach grupowych jest bardziej szeroki od tych z pojedynków. Oprócz ciosów bronią, dozwolone są kopnięcia, rzuty zapaśnicze, wbieganie w przeciwnika, atakowanie tarczą itd.. Oczywiście wszystko w ramach regulaminów walk. Broń używana przez rycerzy w tych walkach jest też cięższa i bardziej zróżnicowana: można podziwiać topory, buzdygany, tasaki i ciężką broń dwuręczną, której używano na polu bitew sześć wieków temu.

Bilety na strefę zwykłą będą kosztować 20 zł normalny i 13 zł ulgowy.

Z Pomorza i okolic ósemka

W Rycerskiej Kadrze Polski nie mogło zabraknąć wojowników z Pomorza i okolic. Reprezentują oni barwy Fabryki Świń, czyli międzybractwowego projektu walk rycerskich. Jest to klub sportowy, gdzie od 2010 roku spotykają się rycerze, którzy chcieli walczyć "na serio". W skład fabryki wchodzą członkowie wielu bractw rycerskich. Pochodzą oni m.in. z Kompanii Czarnego Gryfa, Wolneja Kompani Piechoty Lekkiej, Oliwskiej Drużyny Najemnej Inogici oraz Chorągwi Hrabiego Bolingbroke. sama nazwa jest żartem słownym, ale mimo sportowego podejścia, zawodnicy występują w dokładnych rekonstrukcjach zbroi z przełomu XIV i XV wieku. Historyczny jest też herb drużyny, przedstawiający świnię z kłami.

- Naszy celem, jako reprezentacji Polski, będzie zdetronizowanie wszystkich drużyn składajacych sie na federacje IMCF oraz zwyciestwo nad gośćmi ze wschodu ktorzy po raz pierwszy bedą mieli przyjemność z nami rywalizować w tej konfederacji - mówi Mateusz Lis z kadry Polski oraz Fabryki Świń.

Z Fabryki Świń powołani do kadry zostali: Marcin Janiszewski, Mateusz Lis, Paweł Pytel, Łukasz Wojciechowski, Michał Kozdraś, Pawel Karczewski, Patryk Sosnowski, Maciej Sikora oraz Patryk Sosnowski.

Film z walkami naszej kadry: https://www.youtube.com/embed/u8dq3a-T_0c

 

Tagi: