Debata o przyszłości Pomnika Historii - Westerplatte

westerplatte

12 lipca 2018 r. o godz. 11:00 w Dworze Artusa zaprezentujemy 3 koncepcje zagospodarowania półwyspu Westerplatte, które zostały wykonane przez trzy pracownie architektoniczne w formie seminarium oraz wystawy planszowej, poprzez którą chcemy Państwa zachęcić do rozmowy o przyszłości jednego z najważniejszych polskich Pomników Historii!

Głównym założeniem przekazanym architektom jest brak rekonstrukcji przedwojennej zabudowy z naciskiem na uczytelnienie pozostałości. Drugim założenie to przywrócenie układu drożni i drzewostanu z 1939 r. oraz ich spójne wkomponowanie z przygotowywanymi przez Muzeum Gdańska szlakami zwiedzania. Przygotowane studia obejmują także takie tematy jak powstanie Centrum Obsługi Turystów, pawilonu wystawienniczego oraz zaplecza socjalnego. 

Każdy z architektów pracujących przy swoim studium uważnie przyjrzał się Westerplatte. Każde z biur projektowych zaprezentowało inną wizję...

Po seminarium, aż do końca września 2018 r., projekty architektoniczne będą prezentowanie w formie małej wystawy w Dworze Artusa. We wrześniu br. planowana jest międzynarodowa konferencja z udziałem Prof. Normana Daviesa, podczas której naukowcy podejmą dyskusję na temat form zagospodarowania pół bitewnych i współczesnej polityki historycznej.

 

Program seminarium

 

Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44

12 lipca 2018 r., godz. 11:00-

11:00 - Otwarcie seminarium

11:10 - Prezentacja projektu Fort Targowski Sp. z.o.o. - dr Wojciech Targowski

11:35 - Prezentacja projektu Restudio Sp. z.o.o. - Maciej Jacaszak, Roland Kwaśny

11:50 - Prezentacja projektu Proconcept. Pracownia Architektoniczna - Marcin Kaniewski

12:15 - Dyskusja i prezentacja projektów w formie mini-wystawy
12:45 - Zakończenie seminarium

Spotkanie poprowadzi wiceprezydent Gdańska - Wiesław Bielawski

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: