Bastion Wiebego i fragmenty Baszty Nowej zachowane i wyeksponowane!

Bastion Wiebego

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz poinformował o przyszłości kazamat, które odkopano w trakcie przygotowań placu budowy pod nowy wiadukt Biskupia Górka i kilkupoziomowy parking. To już pewne - zabytki dawnych fortyfikacji będą udostępnione.

Prezydent Adamowicz przekazał tę informację w środowe popołudnie (4 lipca) za pomocą Facebooka.

- Kazamaty Bastionu Wiebego i Baszta Nowa odkryte podczas prac prowadzonych przy budowie nowego wiaduktu na Biskupiej Górce zostaną zachowane i wyeksponowane. Każdy będzie mógł zobaczyć fragmenty historii Gdańska – napisał na swoim profilu FB. - W projekt wprowadzono zmiany, które nie wpłyną na powstający wiadukt - zmienią jedynie liczbę miejsc parkingowych oraz układ drogowy ul. Nowe Podwale Grodzkie. Inwestycję budujemy dzięki środkom z budżetu Miasta i UE. Jej koszt to 143 mln zł, z czego aż 114 to dofinansowanie unijne.

Zachowany fragment bastionu wkomponowany zostanie w planowany w tym miejscu parking. Trzeba będzie przeprojektować planowany obiekt, liczba miejsc postojowych zmniejszy się o ok. 100.

"Przesunąć" trzeba będzie też nieco Nowe Podwale Grodzkie, bowiem zachowane fragmenty Baszty Nowej znajdują się akurat w miejscu, w którym przebiegać miała nowa droga. Ta zbudowana zostanie bliżej znajdujących się tam budynków.

źródło: gdansk.pl 

fot. kadr z Youtube

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: