Oddział Muzeum Wartownia nr 1 liczy 44 lata

29 czerwca 1974 roku udostępniono Wartownię nr 1 – jedyną placówkę muzealną dostępną w pełni dla zwiedzających na półwyspie Westerplatte. Z okazji 44-lecia oddziału Muzeum Gdańska o godz. 11.00 prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wręczy po raz pierwszy Medale Niepodległości, które odbiorą Aleksander Ślusarz i Andrzej Januszajtis – osoby zaangażowane w uratowanie Wartowni przed rozbiórką. W tym dniu odbędzie się także premiera „Szlaku Pamięci”, nowego projektu interaktywnego zwiedzania Westerplatte. 


Z dawnych obiektów Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte do dziś w całości zachowała się  Wartownia Nr 1 (jako jedyna udostępniona dla zwiedzających), Wartownia nr 4, budynek dawnej elektrowni, dwa magazyny amunicyjne (znajdują się dziś na terenie zajętym przez wojsko) oraz ruiny budynku nowych koszar. Budynek nr 1 był przeznaczony na wysadzenie, jednak Aleksander Ślusarz i profesor Andrzej Januszajtis udaremnili zniszczenie obiektu. Za swoje zasługi otrzymają Medale Niepodległości. 

– Są to specjalne odznaczenia przygotowane przez Gdańsk w ramach stulecia obchodów Niepodległości Polski. Postanowiliśmy uhonorować nimi wybitne postaci dla naszego miasta. Symbolach, o których kiedyś będzie mówiła historia, jako o tych, które przyczyniły się do budowy naszej tożsamości, naszej historii, naszego dziedzictwa – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. 


Medale zostały przygotowane przez Dorotę Terlecką i Annę Grabowską. Jest to odznaczenie dwustronne, srebrzone, o średnicy 70 mm. Na awersie umieszczono sylwetki dźwigów stoczniowych oraz napis "1918-2018 Niepodległa", na rewersie umieszczono symboliczne wypukłe i wklęsłe daty, związane z ważnymi wydarzeniami dla Polski i Gdańska. 

Od Izby Pamięci do Muzeum Gdańska


W czerwcu 1974 we wnętrzu Wartowni powstała Izba Pamięci zorganizowana przez koło ZBoWiD w Nowym Porcie. W 1980 r. została ona przekształcona w istniejący do dziś Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Otworzono go 29 czerwca 1984 r., i do dziś dzień we wnętrzu Wartowni nr 1 prezentowane są pamiątki po Wojskowej Składnicy Tranzytowej i jej obrońcach, w tym te najważniejsze – pamiątki po mjr. Henryku Sucharskim. 

Wartownia nr 1 na Westerplatte czynna jest w letnim sezonie turystycznym – od końca kwietnia do końca września każdego roku. Odwiedza ją rocznie ok. 40 tys. osób z całego świata. Dnia 29 czerwca 2018 r. będzie można zwiedzić ją nieodpłatnie, a także zobaczyć pokazy rekonstrukcyjne oraz wziąć udział w innych atrakcjach.

Przejdź „Szlakiem Pamięci”

Od 30 czerwca do końca sierpnia będzie można zwiedzić Westerplatte interaktywnym „Szlakiem Pamięci”. Dzięki specjalnie przygotowanym animacjom będą mogli poznać elementy historii półwyspu w nowej odsłonie i rozwój jego elementów. Zapoznamy się wybranymi miejscami i osobami, związanymi z obroną półwyspu we Wrześniu 1939 r., a także ich losami za czasów Polski Ludowej. Mowa tu o Wartowni nr 1, ruinach Nowych Koszar oraz linią kolejową na Westerplatte, a także mjr. Henryku Sucharskim, kpt. Franciszku Dąbrowskim i wielu innych osobach. Dodatkowo, każdy korzystający z pakietu "Westerplatte – Szlak Pamięci" będzie mógł odbyć wycieczkę turystyczną drezyną. Szlak będzie też dostępny dla osób niepełnosprawnych. Muzeum Gdańska rozpoczyna przygotowania do wprowadzenia audiodeskrypcji oraz szkolenia przewodników z podstaw języka migowego. 
 

44-lecie Wartowni nr 1 na Westerplatte [PROGRAM]


10:00-11:00 – Premiera projektu „Szlak Pamięci” pod Wartownią nr 1 na Westerplatte

(Uwaga: Ze zwiedzania w ramach Szlaku Pamięci będzie można skorzystać w pełni od 30 czerwca 2018 r., udział będzie odpłatny)

11:00–11:30 – Spotkanie z Panem Aleksandrem Ślusarzem, prof. Andrzejem Januszajtisem oraz dr. Andrzejem Drzycimskim – historykiem badającym dzieje Westerplatte

11:30–18:00 – Pokazy rekonstruktorów Września 1939 i inne atrakcje, wstęp wolny do Wartowni nr 1 na Westerplatte

Udział w 44-leciu Wartowni nr 1 i jego atrakcjach jest bezpłatny.
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: