Rwał łańcuchy przegryzał metalowe pręty

radwan, polnocna.tv, strefahistorii.pl

Rozrywał łańcuchy i przegryzał metalowe pręty W tym roku mija 110 rocznica urodzin i 20 rocznica śmierci „Żelaznego Marynarza”, czyli Stanisława Radwana.

Stanisław Radwan urodził się 15 maja 1908 roku w Krakowie . Zmarł zaś 6 kwietnia 1998 w Cleveland, Od dziecka przejawiał niezwykłą siłę fizyczną. Był zapaśnikiem Wisły Kraków. Wstąpił do marynarki wojennej i zamieszkał w Gdyni, służąc między innymi na okręcie ORP Grom. W czasie rejsów po całym świecie w portach toczył pojedynki z miejscowymi siłaczami i wygrywał. Według różnych źródeł i wspomnień miał w Wolnym Mieście Gdańsku toczyć uliczne pojedynki z bojówkarzami hitlerowskimi. W Polsce dawał pokazy, w trakcie których rozrywał łańcuchy, przegryzał metalowe pręty, wbijał gwoździe gołymi rękami. Najsławniejszym pojedynkiem Radwana były zorganizowane na Dworcu Morskim w Gdyni, w 1937 roku, zmagania z amerykańskim siłaczem polskiego pochodzenia, Stefanem Piątkowskim.

„Walka dwóch tytanów. Mat Radwan-Ursus Piątkowski będą walczyć w Gdyni w sobotę 17 września. Radwan zamiast orzechów, będzie gryzł w zębach 12 calowe gwoździe, rwał palcami 5 milimetrową blachę,
z jakiej budowane są okręty. Ursus Piątkowski będzie giął żelazne dźwigary budowlane,
na piersi będą mu rozbijać kowalskimi młotami olbrzymie kamienie wagi kilkunastu centnarów. Będą rękami rwane łańcuchy, cegły rozbijane na gołej głowie oraz szereg innych pokazów, które zwykłego śmiertelnika przejmą grozą i podziwem, dla nadludzkiej siły tych fenomenów natury. Program rywalizacji przewiduje około 4 godzin atrakcyjnych pokazów”. - pisał Dziennik Gdyński.

Podczas pokazu siłacze rozrwali łańcuchy, gryźli gwoździe młotami rozbijali leżące na piersiach konkurenta głazy. Pojedynek rozstrzygnął się, kiedy Radwan, trzymając w zębach orczyk, nie pozwolił ruszyć się zaprzężonym koniom. W tym momencie piątkowski zdjął swój pas mistrzowski i oddał go młodemu marynarzowi. .

W czasie II Wojny Światowej Radwan został ranny, trafił do niewoli niemieckiej, za próbę ucieczki został osadzony w obozie karnym Bergen-Belsen. Po zakończeniu wojny wyjechał do USA. Tam kontynuował walki zapaśnicze i pokazy siły. Zamieszkał na stałe w Cleveland, pracował jako ochroniarz, udzielał się w stowarzyszeniach polonijnych. Kiedy zmarł, kongresmen Dennis Kucinich uczcił jego pamięć specjalnym przemówieniem w Izbie Reprezentantów. W 2017 roku kibicy Wisły Kraków zafundowali swojemu idolowi nową płytę nagrobną.

(Red.) Wikipedia Fot NAC

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: