Mistrz płatnerstwa Krzysztof Panas będzie kuł w Kuźni Wodnej

W najbliższy weekend do Kuźni Wodnej w Oliwie zawita mistrz nad mistrze w sztuce płatnerskiej - autor najpiękniejszych i jednych z najdroższych na świecie mieczy i szabel. Mowa o Krzysztofie Panasie - człowieku, który kucie broni białej podniósł do rangi sztuki artystycznej.  

Spotkanie z mistrzem, obchodzącym w tym roku czterdziestolecie pracy twórczej organizuje Oddział Muzeum Gdańska - Kuźnia Wodna w Oliwie oraz Stowarzyszenie Polskich Artystów Kowali Spak. Mistrzjednakowoż nie przybędzie do Kuźni sam - przywiedzie z sobą uczniów z Kuźni Talentów Krzysztofa Panasa.

 

W sobotę 16 czerwca o godzinie 14.00 w Sali Wety w Ratuszu Głównego Miasta odbędzie się wykład z prezentacją o dawnych technikach wytwarzania broni i ich zdobionych opraw. Wystąpieniu Krzysztofa Panasa, towarzyszyć będzie wystawa prac mistrza oraz jego uczniów: Bernarda Górnego, lek. med. Marcina Kostki i Mariusza Wywrockiego.

W niedzielę 17 czerwca w godzinach 14.00-18.00 w Kuźni Wodnej w Oliwie przy ul. Bytowskiej 1 odbędą się pokazy kucia miecza japońskiego. Będzie można zobaczyć wszystkie etapy produkcji legendarnej broni samurajów od skuwania pakietu stali po złożenie gotowego miecza.

Spotkanie w Kuźni Wodnej w Oliwie odbędzie się w czterdziestą rocznicę udostępnienia Kuźni zwiedzającym 17 czerwca 1978 r.

Krzysztof Panas kowalstwa i metaloplastyki uczył się w Liceum Sztuk Pięknych w Sędziszowie Małopolskim, które ukończył w 1974 r. W latach 1975-1976 studiował na Wydziale Konserwacji Rzeźby na ASP w Krakowie. Od wczesnej młodości pasjonował się bronią białą, czemu dał wyraz wykonując jako pracę dyplomową kopię siedemnastowiecznej karabeli. 
Specjalizuje się w wyrobie broni rodzimej i oręża dalekowschodniego. Stosuje oryginalne metody wytwórcze praktykowane od wieków w Europie i na Wschodzie, a swoją wiedzę wzbogaca lekturą księgozbioru tematycznego. 

Dwadzieścia lat poświęcił na zgłębianie tajników i opanowanie do perfekcji sztuki własnoręcznego wytwarzania stali damasceńskiej, zwanej po staropolsku "dziwer". 
Cały proces wytwarzania broni przeprowadza sam - poczynając od hutnictwa, a kończąc na obróbce jubilerskiej. Sprowadza z całego świata niezwykłe materiały takie, jak laka, rogi, kości, skóry rai, drewno egzotyczne, gdyż każdy detal broni pod względem wyglądu 
i techniki wykonania musi się zgadzać z realiami przynależnej mu epoki. 
Wszystkie wyroby są sygnowane i obecnie znajdują się już w ponad 30 krajach świata. Artysta w ciągu niemal czterdziestoletniej kariery zawodowej brał udział w wielu wystawach, a na swoim koncie ma liczne wyróżnienia i nagrody, w tym prestiżowy tytuł honorowego „Mistrza Rzemiosła Artystycznego”, nadany przez Ministra Kultury i Sztuki w 1985 r.

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: