Z dawnego ołtarza pozostały tylko dwa obrazy. Jeden z nich trafił właśnie do muzeum

Muzeum Narodowe w Gdańsku oficjalnie przyjęło do swoich zbiorów obraz Isaaka van den Blocke „Zesłanie Ducha Świętego". Depozyt od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazany został 6 czerwca 2018 r.

 

Obraz „Zesłanie Ducha Świętego" gdański artysta Isaak van den Blocke namalował na desce techniką temperową około 1615 r. Dzieło pochodzi z niezachowanego ołtarza głównego kościoła św. Brygidy w Gdańsku, który został wzniesiony w stylu późnobarokowym w latach 1770-1775. Pierwotnie znajdowało się w środkowej jego kondygnacji, w dolnej umieszczony był obraz Hermanna Hana „Koronacja św. Brygidy", w górnej zaś obraz przedstawiający św. Wawrzyńca. Na osiach bocznych ołtarza rozmieszczone były rzeźby: świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w kondygnacji dolnej, Chrystusa i Marii w środkowej, czterech nieokreślonych żeńskich świętych w górnej, a w zwieńczeniu wyobrażenie Opatrzności w promienistej glorii, otoczone przez figury aniołów.

Obok obrazu Hermana Hana „Koronacja św. Brygidy", który jest eksponowany w kościele św. Brygidy, dzieło Isaaka van den Blocke jest jedynym zachowanym elementem dawnego ołtarza głównego z tej świątyni. Przekazanie tego cennego, ale bardzo zniszczonego zabytku go Muzeum Narodowego w Gdańsku pozwoli na jego konserwację i uchronienie od dalszej destrukcji. Co więcej, kuratorka zbiorów sztuki dawnej dr Magdalena Mielnik zamierza włączyć go do stałej galerii nowożytnego malarstwa gdańskiego. Muzeum liczy więc na wstępną deklarację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przekazaniu niezbędnej dotacji na restaurację dzieła.

 

Zesłanie Ducha Świętego Isaaka van den Blocke (cz. 1)
Zesłanie Ducha Świętego Isaaka van den Blocke (cz. 2)
Zesłanie Ducha Świętego Isaaka van den Blocke (cz. 3)

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: