Piękny Chodowiecki, konny Fryc i nowy zakup Muzeum Gdańska

A to ci heca! Na wystawie przedaukcyjnej kwietniowej aukcji militariów w Sopockim Domu Aukcyjnym ekipa www.polnocna.tv i www.strefahistorii.pl. wypatrzyła niezwyklej urody obrazek - portret konny króla Prus Fryderyka II von Hohenzollerna autorstwa Daniela Chodowieckiego. Teraz okazuje się, że kupiło go - i bardzo dobrze - Muzeum Gdańska.

Obrazek jest w istocie piękny. Namalowany przez Chodowieckiego w 1776 r. portret konny Fryderyka II został wystawiony na aukcję w Sopockim Domu Aukcyjnym. Jego wartość początkowo wyceniano na 3,6 tys. zł. Ostatecznie osiągnął cenę 12 tys. zł. Zakup w całości sfinansował Browar Amber. My wiemy jak wygląda. Prezentujemy też fotografię. Kto chce go zobaczyć na żywo, powinien pojawić się zaś w Muzeum Gdańska 7 czerwca. Będzie to także okazją do zapoznania się z nową wystawą czasową Muzeum Gdańska. Daniel Chodowiecki (16 X 1726– 7 II 1801) urodził się w Gdańsku ze związku hugenotki, córki złotnika Daniela Ayrera, Marie Henriette oraz Godfryda Chodowieckiego – kupca zbożem, wywodzącego się ze strony ojca od szlachty polskiej spod Gniezna. W 1743 r. wyjechał na praktykę handlową do Berlina, gdzie spędził większość życia. W 1797 r. Chodowiecki został dyrektorem tamtejszej Pruskiej Akademii Sztuki. Zmarł cztery lata później. Z prac Chodowieckiego zachowało się do dzisiaj około 4 tysiące rysunków, 2 tysiące rycin i około 30 obrazów. Specjalizował się w studiach z natury, portretach i scenach życia codziennego. Wiele tematów oscylowało wokół motywów polskich.

Portret zobaczymy w epilogu nowej wystawy czasowej, której otwarcie przypadnie w dniu 6 lipca 2018 r. podczas V Światowego Zjazdu Gdańszczan. „Król jedzie! Wizyty władców polskich w Gdańsku w XV–XVIII wieku” to opowieść o związkach Gdańska i Rzeczypospolitej wyrażona poprzez liczne przedmioty, w tym także wizerunki bram triumfalnych i dekoracji stawianych z okazji wjazdu królów. Narracja obejmie ponad 1000 m2 górnych kondygnacji Ratusza Głównego Miasta. Prezentacja zakupionego portretu Chodowieckiego to także pierwsza okazja do zapoznania się z elementem wystawy, którą będzie można zobaczyć w lipcu br. Wjazdom władców zostanie poświęcony także wykład dr Ewy Bojaruniec-Król, który odbędzie się 21 czerwca 2018 r. o godzinie 17:00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku.

info/foto: Muzeum Gdańska

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: