Muzeum Gdańska z Sybillą

muzeum gdańska

Sybilla – najważniejsza nagroda przyznawana muzealnikom za ich osiągnięcia - powędrowała do Gdańska. Nagrodę otrzymał projekt Galerii Palowej zrealizowany przez Muzeum Gdańska w Ratuszu Głównego Miasta.

Sybille przyznaje Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów kierując się oceną wartości złożonych projektów dokonanych przez niezależne jury. Większość z konkursowych kategorii dotyczy wystaw, ale nagrody i wyróżnienia przyznawane są także w kategoriach: przedsięwzięć o tematyce martyrologicznej, edukacji, digitalizacji i nowych technologii, projektów naukowo-badawczych, publikacji oraz konserwacji i ochrony dziedzictwa kultury.

Projekt „Od Komory Palowej do Galerii Palowa. Badania, konserwacja, adaptacja”, nagrodzony w ostatniej z kategorii to pierwsza Sybilla dla Muzeum Gdańska od wielu lat.

Galeria Palowa – 200 metrów kwadratowych gdańskiego gotyku

Prace konserwacyjne przy Galerii Palowej, dofinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, trwał półtora roku. Uroczyste otwarcie pomieszczeń, zainaugurowane wystawą czasową „Gdańskie arcydzieła sztuki złotniczej…,” miało miejsce 18 stycznia 2018 r.

- Na Galerią Palową składa się kilka historycznych pomieszczeń z XIV-XV w.: Komora Palowa, Komora Akcyzowa, skarbiec oraz pomieszczenie po dawnej kaplicy służącej w średniowieczu urzędnikom miejskim przez niespełna kilkadziesiąt lat. W trakcie pracy odkryliśmy ślady ingerencji w strukturę pomieszczeń dokonanych przez nowożytnych architektów, np. zamurowanych przejść, czy nowych posadzek, o których nikt nie miał pojęcia! Od razu wiedzieliśmy, że chcemy te bogactwo pokazać, po to by to miejsce mówiło o tradycji dawnego Gdańska. Pomyśleliśmy także o wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań, które ukryliśmy pod posadzką imitującą oryginalnej podłogi z XVII w.– mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Każdy z odwiedzających może dotknąć niemalże wszystkich elementów stanowiących 700-letnią historię Gdańska, a także ciekawe wystawy czasowe. Najbliższa – Bursztyn bałtycki. Tradycja i Innowacja 2.0 – zostanie otwarta 25 maja 2018 r.

To pierwsza Sybilla od lat

W tegorocznym Konkursie z Pomorza nominowano cztery projekty, ale Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum II Wojny Światowej oraz Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich otrzymały jedynie wyróżnienia. Dla odmiany nagrodzone Sybillą Muzeum Gdańska w zeszłych latach zdobywało co najwyżej wyróżnienia, np. w 2015 r. za publikację dr Ewy Szymańskiej „Od piwnic po strych”.

- Polskie muzea realizują bardzo ciekawe i coraz ciekawsze projekty a rywalizacja w każdej z kategorii jest niezwykle duża. Cieszy nas, że po bardzo długim okresie czasu Sybilla trafia do Muzeum Gdańska, tym bardziej że chodzi tu o włożony trud i serce w tak wyjątkowe miejsce jak Galeria Palowa. Nominacja motywuje oczywiście do dalszej, wytrwałej pracy – dodaje Waldemar Ossowski.

W 2019 r. Muzeum Gdańska złoży przynajmniej jeden projekt do Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla. Mowa to o nadchodzącej wystawie czasowej Król jedzie, której otwarcie wpisane jest w program V Światowego Zjazdu Gdańszczan.

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: