Kwatera Pamięci w Gdyni prawie gotowa

Kończą się prace związane z budową Kwatery Pamięci na Cmentarzu Wojskowym na Oksywiu. W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, spoczną tam prochy m.in. admirała Józefa Unruga. Inwestycja na cmentarzu Marynarki Wojennej odbywa się etapowo.

I etap, który realizuje firma Am-for, obejmuje budowę grobowca 3 komandorów, który wykonano w grudniu ub.r. oraz kończącą się właśnie budowę grobowca admirała Unruga. W ramach inwestycji powstanie również kanalizacja deszczowa, nowe nawierzchnie, schody terenowe oraz oświetlenie. Termin realizacji to koniec maja br.

II etap zadania realizuje firma Granity Skwara. Obejmuje on budowę kwatery 18 oficerów w tym 18 grobów, wykonanie nagrobków z granitu oraz przylegającej do nich nawierzchni. Termin realizacji wstępnie określono na 15 czerwca br.

Do przyszłej realizacji pozostaje jeszcze etap III obejmujący budowę placu i krzyża. Aktualnie opracowywany jest projekt do tego zadania.

Testament admirała

Budowa w Gdyni Kwatery Pamięci jest inicjatywą Kancelarii Prezydenta RP – Biura Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem Ministerstwa Obrony Narodowej, jednostek organizacyjnych ministerstwa na obszarze Gdyni oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szczątki dowódcy Floty z września 1939 roku, admirała Józefa Unruga spoczną na oksywskim cmentarzu w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W grudniu ub.r. w Kwaterze Pamięci pochowano szczątki trzech oficerów zamordowanych w tzw. procesie komandorów: Stanisława Mieszkowskiego, Zbigniewa Przybyszewskiego oraz Jerzego Staniewicza. Admirał Unrug zastrzegł w swoim testamencie, że jego prochy mogą wrócić do Polski tylko wtedy, gdy godny pogrzeb znajdą szczątki właśnie tych trzech zamordowanych przez wojskową bezpiekę komandorów. Prochy admirała Unruga z Francji do Polski mają wrócić jeszcze w tym roku. Uroczystość ma odbyć się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, 11 listopada 2018 r.

/gdynia.pl

fot. Jan Ziarnicki

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: