Upamięnią odważnych harcerzy

Hanna Tanaś, Ipn, harcmistrzyni, północna,tv, strefahistorii.pl
To wydarzenie zapowiadamy na www.strefahistorii.pl z wielką przyjemnością. Komenda Chorągwi Gdańskiej Związku Harcerstwa Polskiego i  Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Witomińskiej 8 w Gdyni, zapraszają na uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Druchnę Hm. Hannę Tanaś, ps. „Hanka” oraz Dh Hm. Zygmunta Tanasia, ps. „Przebiegły Ryś”.
Zygmunt Tanaś, ps. „Przebiegły Ryś” to drużynowy Tajnego Hufca Harcerzy, żołnierz AK I jeden z bohaterów słynnej akcji  B1, czyli zdobycia I przekazania Aliantom planów portu gdyńskiego, dzięki którym 18.12.1944 roku niemiecka baza, port wojskowy i pancernik Schleswig-Holstein zostały zniszczone, a także B2 – tj. sporządzeniu map umocnień niemieckich, przeniesieniu ich przez front i przekazaniu sowietom, co pozwoliło uratować przed zniszczeniem dużą część zabudowy Gdyni.  Zaangażowany w odbudowę ZHP i wychowanie pokoleń harcerskich żeglarzy. Lekarz okrętowy Portu Gdyńskiego i Polskich Linii Oceanicznych.
Z kolei harcmistrzyni Hanna Tanaś z d. Momocińska, ps. „Hanka” była łączniczką Szarych Szeregów i żołnierką wywiadu Inspektoratu Radom AK. Po wojnie zaangażowana w odbudowę harcerstwa w Gdyni. Na Zjeździe Łódzkim ZHP w 1956 roku walczyła o zachowanie tradycyjnych symboli harcerskich. Wieloletnia członkini Zarządu Oddziału Morskiego oraz Rady Naczelnej Stowarzyszenia Szarych Szeregów.
Uroczystość odbędzie się w dniu 26 maja 2018 roku o godz. 18.00 przed budynkiem przy ul. Witomińskiej 8 w Gdyni. 
(Red.) bg fot., harcmistrzyni Hanna Tanaś, IPN

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: