Noc Muzeów 2018 w Gdańsku

W wieczór i noc z soboty na niedzielę, 19/20 maja, 2018 r. muzea, teatry, galerie sztuki i inne instytucje kultury w całej Polsce będą otwarte i dostępne dla zwiedzających za darmo, bądź za symboliczną opłatą. W Gdańsku do akcji przystąpiło kilkadziesiąt placówek, które na Noc Muzeów przygotowały liczne atrakcje i niespodzianki.

Biblioteka Gdańska PAN (ul. Wałowa 15)

W BG PAN obchody Nocy Muzeów odbędą się pod hasłem „In mari vita tua - W morzu życie Twoje".

- Zapraszamy na wycieczkę śladem XVII- i XVII-wiecznych druków - zachęcają organizatorzy. - Hitem tegorocznej edycji będzie Atlas Świata wydany w 1612 roku w Antwerpii. Ponadto zapraszamy na wystawę zatytułowaną „Morskie opowieści”, na której prezentujemy eksponaty z Narodowego Muzeum Morskiego. W programie także ciekawe wykłady - o historii latarni morskich w Gdańsku opowie Apoloniusz Łysejko, oraz koncert Kamila Badziocha, a dla dzieci warsztaty z origami.

Biblioteka czynna będzie w godz. 19-01.00. Wstęp bezpłatny.

Centrum Hewelianum (ul. Góra Gradowa 6)

- Jak co roku udostępniamy zwiedzającym nasze cztery wystawy stałe. Dodatkowo zapraszamy na zwiedzanie Galerii Ruchu z kuratorką - będzie to wyjątkowa okazja, bowiem laboratorium na co dzień nie jest dostępne dla szerszej publiczności. Tam zobaczymy np. prawdziwego satelitę - zaprasza Joanna Bieganowska z Centrum Hewelianum.

Z okazji Nocy Muzeów na Górze Gradowej odbędą się również pokazy w obserwatorium mobilnym i obserwacje przez teleskopy. Nie zabraknie też atrakcji związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Zapraszamy na wykłady; m.in. o tym, jak wraz z narodzinami niepodległości rodził się zawód rzecznika patentowego - zdradza Bieganowska.

Przez cały wieczór gościom towarzyszyć będzie grupa rekonstrukcyjna Garnizon Gdańsk.

Centrum Hewelianum czynne będzie w godz. 19- 01.00. Wstęp: 0-1 zł.

Muzeum II WŚ (Plac Władysława Bartoszewskiego 1 / Westerplatte)

Tu wydarzenia odbywać się będą zarówno w siedzibie głównej przy placu Bartoszewskiego, jak i na Westerplatte. I to także dla tych, którzy będą czekać w cierpliwie na swoją kolej.

- Z myślą o oczekujących w kolejce, przed siedzibą główną przygotowaliśmy pokaz samochodów zabytkowych. Dla widzów czekających na zwiedzanie w środku mamy natomiast do zaoferowania wirtualną wycieczkę po Westerplatte - mówi Elżbieta Olczyk.

Główne atrakcje będą na wystawie stałej - oprócz tego, że będzie można ją swobodnie, samodzielnie zwiedzić (w tym wystawę dla dzieci), będzie również możliwość zobaczenia miejsc na co dzień niedostępnych dla zwiedzających, m.in. pracownię fotograficzną, czy urządzenia obsługujące muzeum.

- Inną ważną atrakcją będzie gra decyzyjna zatytułowana „Polskie Drogi”. Osoby, które w nią zagrają poznają bliżej losy żołnierzy wrześniowych - dodaje Olczyk.

Na Westerplatte będzie można natomiast uczestniczyć w atrakcjach przygotowanych przez rekonstruktorów, nie zabraknie sprzętu wojskowego i atrakcji dla dzieci. Na Westerplatte, gdzie będzie można zobaczyć między innymi sławną elektrownię – relikt walk o placówkę w 1939 roku. Nie zabraknie też rekonstruktorów WP II RP, oryginalnego sprzętu wojskowego i uzbrojenia, W tym oryginalnej armaty Bofors z 1939 roku i repliki prototypowego ciągnika artyleryjskiego Pzinż 303.

Oba oddziały otwarte będą w godz. 19-01.00. Wstęp: 0-1 zł.

Muzeum Gdańska (różne adresy)

W ramach Europejskiej Nocy Muzeów, atrakcje odbędą się w aż 9. oddziałach Muzeum Gdańska.

- Nasza oferta została przygotowana z myślą o wszystkich uczestnikach Europejskiej Nocy Muzeów - tych poszukujących refleksji oraz tych poszukujących aktywnych form wypoczynku – mówi Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy muzeum.

- Na gdańskim Śródmieściu w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska, Muzeum Bursztynu, Domu Uphagena, Muzeum Nauki Gdańskiej oraz Muzeum Poczty Polskiej zaprezentujemy narrację „Miasto z gruzów...” - wymienia. - Miłośnicy historii Poczty Polskiej w Gdańsku będą mieli okazję zobaczyć nowe materiały dotyczące jej obrony we wrześniu 1939 r. Z kolei miłośników aktywnych form wypoczynku, czy też ludzi ceniących sobie zdobywanie wiedzy praktycznej, zapraszamy do Kuźni Wodnej w Oliwie, Wartowni Nr 1 na Westerplatte oraz do Twierdzy Wisłoujście.

Muzeum Gdańska będzie tego dnia otwarte w godz. 19 - 01.00. Wstęp: 0-1 zł.

Muzeum Narodowe w Gdańsku (różne adresy)

Do swoich licznych oddziałów zaprasza także Muzeum Narodowe w Gdańsku, które jak co roku przygotowało bogatą ofertę. Jedynie Oddział Sztuki Nowoczesnej mieszczący się w Pałacu Opatów nie bierze udziału w tegorocznej edycji Nocy Muzeów - z powodu remontu (zamknięty będzie do 3 czerwca 2018 r.).

Oprócz wystaw czasowych, pokazów i warsztatów, w tym roku w Oddziale Sztuki Dawnej (ul. Toruńska 1) przygotowano prawdziwą niespodziankę. 19 maja będzie można zobaczyć tam dzieła, a nawet miejsca, które jeszcze nigdy nie były prezentowane.

- Pokażemy część nieudostępnianych jeszcze obrazów, a także unikalny zespół rycin Rembrandta - zdradza Małgorzata Posadzka, rzeczniczka Muzeum Narodowego w Gdańsku. - Ponadto zapraszamy do Skarbczyka i Wielkiego Refektarza - pomieszczeń, które przechodzą obecnie gruntowny remont, jest on jednak na takim etapie, że możemy już pokazywać je zwiedzającym. To przestrzenie architektoniczne bardzo ważne dla budynku klasztornego przy ul. Toruńskiej.

Nie zapomniano również o wszystkich zainteresowanych orientalną kulturą - w Oddziale Etnografii „Spichlerz Opacki” (ul. Cystersów 19) odbędą się wydarzenia wokół wystawy „Lalki japońskie. Magia, obyczaje, legendy" - w tym liczne warsztaty, podczas których będzie można nauczyć się wykonywania latawca japońskiego Koinobori, robienia sushi i tworzenia origami.

Pierwsze atrakcje w poszczególnych oddziałach Muzeum Narodowego w Gdańsku rozpoczną się już o godz. 18. Całość potrwa do godz. 01.00. Wstęp: 1 zł.

Ponadto m.in. Gdańska Galeria Miejska zaprasza do swoich oddziałów, w których pokaże dzieciom, w jaki sposób można tworzyć sztukę za pomocą światła i cieni - na organizowanych specjalnie w Noc Muzeów warsztatach uczestnicy nauczą się, jak można wykonać własne dekoracje, rekwizyty i lalki do spektaklu. Dla widzów dorosłych przygotowano oprowadzanie z kuratorem po aktualnie trwających w galerii wystawach. Muzeum Archeologiczne (Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26) przybliży natomiast afrykańskie zwyczaje - i poprowadzi warsztaty z tworzenia autorskich masek inspirowanych afrykańskimi wzorami, oraz warsztaty z nauki gry na bębnach afrykańskich.


W Noc Muzeów warto też skorzystać z otwarcia instytucji i placówek, których na co dzień swobodnie nie zwiedzimy (zwłaszcza nocą). Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych (ul. Brzegi 55) na tę okazję przygotowała coś dla fanów zagadek, labiryntów, pokojów strachów i ucieczek - czyli Escape PJATK.

Politechnika Gdańska (ul Gabriela Narutowicza 11/12) zaprasza natomiast do aż siedmiu lokalizacji: Gmachu Głównego, Biblioteki PG, audytoriów na Wydziale Chemicznym oraz Wydziale Elektrotechniki i Automatyki, Laboratorium Maszynowego na Wydziale Mechanicznym, a także na dziedzińce: Fahrenheita i Heweliusza.

Wśród proponowanych atrakcji m.in. wystawa zabytkowego sprzętu i aparatów fizycznych z przedwojennego wyposażenia uczelni, pokazy doświadczeń fizycznych, pokazy chemiczne, liczne wykłady, a do tego wymiana książek, strefa z grami planszowymi, konkursy dla dzieci i wiele, wiele innych.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: