Mówili o nim baba… Rzecz o wczesnośredniowiecznych posągach kamiennych z Prus

pruskie baby

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza na wykład dra Jerzego Marka Łapo: „Mówili o nim baba… Rzecz o wczesnośredniowiecznych posągach kamiennych z Prus” – 24 maja 2018 roku o godzinie 13:00. Wstęp wolny.

Kamienne baby, czyli antropomorficzne rzeźby wykute w kamieniu, to charakterystyczne wczesnośredniowieczne zabytki z ziem zamieszkiwanych przez Prusów. Nazwa rzeźby w języku polskim – „baba” – została zaczerpnięta z języków ludów stepowych, w których oznaczała przodka, praojca. W świetle podań ludowych baby pruskie miały być ludźmi zamienionymi w kamień za swoje przewinienia.

Cztery zabytkowe baby można zobaczyć przed Muzeum Archeologicznym w Gdańsku (ul. Mariacka 25/26), stoją na trawniku przy Długim Pobrzeżu.

Jerzy Marek Łapo – historyk, archeolog, etnograf, kulturoznawca, badacz dziejów Mazur. Urodził się 18 czerwca 1971 r. w Ełku. W 1989 r. podjął studia na kierunku archeologia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Do 1992 r. prowadził audycje radiowe w Studenckiej Agencji Radiowej – UMK Toruń. Dyplom archeologa otrzymał w 1994 r. W tym samym roku objął stanowisko kustosza Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Jednocześnie pracował jako dziennikarz oraz autor artykułów w pismach regionalnych „Gazeta Giżycka”, „Węgorzewski Tydzień” oraz „Gazeta Olsztyńska”. W czerwcu 2008 r. na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie uzyskał tytuł doktora historii. Od stycznia 2009 r. związany zawodowo z firmą Wirtualny Sztetl (koordynator woj. warmińsko-mazurskiego).

Źródło: http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Jerzy_Marek_%C5%81apo

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: