3 Maja - Święto Konstytucji, radiofonii i reklamy

Polskie Radio Heweliusz, Pokój Oliwski, Północna.tv, Strefa Historii
3 Maja to przede wszystkim rocznica ogłoszonej w 1791 roku Konstytucji 3 Maja. Ale – nie tylko. Wiąże się z nią także kilka innych ważnych wydarzeń z historii Polski. Na przykład nadanie pierwszej polskiej… No właśnie.
3 Maja 1660 roku w Oliwie podpisano traktat kończący wojny Polsko – Szwedzkie, czyli tak zwany „Potop”. Rok później – w 1661 roku Jan Heweliusz przeprowadził obserwację przejścia Merkurego na tle tarczy Słońca. To zjawisko astronomiczne zachodzące wtedy, kiedy planeta Merkury znajduje się między Ziemią i Słońcem i jest widoczna na tle tarczy słonecznej.
Wreszcie – 3 maja 1927 roku wydarzyło się coś, co do dziś bardzo mocno wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Na antenie rozgłośni poznańskiej Polskiego Radia  Merkury została wyemitowana po raz pierwszy w Polsce reklama radiowa. Nie było to nic dziwnego, ponieważ ówczesne ulice prasa, poradniki a nawet książki pełne były reklam i anonsów. Podobnie zresztą jak dziś. Ich treść chwilami zabawna, również nie różniła się znacznie od współczesnych standardów w tym względzie. Pierwsza polska reklama w mediach elektronicznych była jednak, z dzisiejszego punktu widzenia, dalekim skokiem w przyszłość. Przedwojenne reklamy radiowe miały swój specyficzny klimat. Były całkiem długie i często miały charakter jednorazowy, ponieważ nie były nigdzie nagrywane. Występowały w formie śpiewanej i były wygłaszane na żywo. Dopiero po kilku latach zaczęto je rejestrować i emitować w formie powtarzalnych spotów. Na zdjęciu powyżej widzicie pierwszą spikerkę polskiego radia, Janinę Sztompek - Grabowską (1903 - 1939)
(Red.)Bartosz Gondek fot:Polskie Radio, BBC

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: