Gdańszczanie odrestaurują kołobrzeską redutę

reduta morast, kołobrzeg, północna.tv, strefahistorii.pl
Pochodząca z XVIII wieku, kołobrzeska reduta Morast zostanie odrestaurowana przez firmę z Trójmiasta. Prace ruszą już w maju.
Reduta Morast w Kołobrzegu to zabytkowa fortyfikacja powstała w XVIII wieku na Wyspie Solnej. Położona jest tuż obok reprezentacyjnego portu jachtowego w związku z tym ma strategicznie prestiżowy charakter.   Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg podpisał umowę z trójmiejską Korporacją Budowlaną Doraco, w ramach której firma z gdańska przeprowadzi prace konserwatorskie i restauratorskie. Projekt odrestaurowania powstał w oparciu o  mapy i dokumentację archiwalną przebudowy Reduty z 1849 roku.
– Inwestycja z pewnością zwiększy atrakcyjność zasobów kultury Pomorza Zachodniego i przyciągnie kolejnych turystów do naszego regionu. Ideą przewodnią zadania jest przekształcenie tej części portu w wyróżniający się obszar atrakcyjny turystycznie, który przyciągnie turystów nie tylko ofertą wypoczynku i rekreacji, ale też zróżnicowanym planem wydarzeń i imprez. Zakładam, że projekt będzie stanowił inspirację dla innych miast – mówi Artur Lijewski, Prezes Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg.
Na początek rozebrana zostanie część  istniejącego pomostu betonowego okalającego od strony południowej i zachodniej skarpę oraz zbuduje umocnienia skarpy wałów reduty. Na samym wale ziemnym zostanie przeprowadzona wycinka istniejącego drzewostanu, zostaną wyprofilowane wały według archiwalnych projektów.  Fasada jak i wnętrza w dawnym forcie Morast zostaną osuszone i oczyszczone. Cegły i kamienie fasady zostaną wzmocnione, a część z nich będzie wymieniona wraz z fugami. Przeprowadzone zostaną rekonstrukcje zniszczonych elementów. Przewidywany termin zakończenia realizacji to wrzesień 2018 roku.
(Red.) polnocna.tv fot.Doraco

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: