Muzeum II Wojny Światowej: Świat utracony. Żydzi polscy

Jak wyglądał przedwojenny sztetl? Czym różnił się świat ortodoksów i chasydów od świata Żydów zasymilowanych? Jak przedstawiało się życie żydowskich handlarzy, przemysłowców i przedstawicieli wolnych zawodów? Odpowiedzi na te pytania odnajdziemy na wystawie Żydowski Instytut Historyczny „Świat utracony. Żydzi polscy”, prezentowanej od 19 kwietnia do 30 maja w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Przedstawia ona 130 unikatowych fotografii ilustrujących różnorodność i bogactwo świata Żydów II Rzeczpospolitej. Dzięki niej odbędziemy podróż w czasie, otrzymując niepowtarzalną szansę zajrzenia do intymnego świata społeczności, która intryguje po dziś dzień. Przyjrzymy się z bliska ich życiu codziennemu, pracy i wierze, ale także działalności naukowej i politycznej.

Wystawa „Świat utracony. Żydzi polscy” powstała w celu promocji albumu autorstwa Leszka Dulika i Konrada Zielińskiego „Świat Utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939”. 

Za przygotowanie wystawy oraz dobór zdjęć odpowiedzialna jest Teresa Śmiechowska z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. Wystawa powstała z materiałów zawartych w albumie "Świat utracony. Żydzi polscy".

„Do roku 1939 jedno z głównych centrów świata żydowskiego znajdowało się w Polsce, której blisko 3,5 milionowa diaspora była największą w Europie i drugą co do wielkości na świecie. Żydzi mieszkali tutaj od stuleci, będąc integralną częścią polskiego życia gospodarczego, kulturalnego i intelektualnego. Na naszej wystawie, szkicujemy wielowątkowy obraz utraconego świata polskich Żydów, którego bogactwo i różnorodność zostały utrwalone na starych fotografiach. Fotografie ukazują duże miasta i małe miasteczka, w których często większość mieszkańców stanowili właśnie Żydzi.” – ze wstępu 

Ekspozycja „Świat utracony. Żydzi polscy” prezentowana będzie od 19 kwietnia 2018 do 30 maja 2018 na poziomie -2. 

WSTĘP WOLNY

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: