Otwarcie wystawy Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski”

12 kwietnia w Muzeum Stutthof, w budynku Szklarnii, otwarta została wystawa Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski”.

Po powitaniu i podkreśleniu wagi prezentowanej na wystawie tematyki, historii i bohaterstwa członków Gryfa, przez Piotra Tarnowskiego, dyrektora Muzeum Stutthof, głos zabrał dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Dyrektorzy instytucji podkreślili doniosłość wydarzenia oraz rolę współpracy pomiędzy muzeami. Jeden z zaproszonych gości, Roman Dambek, prezes Kaszubsko- Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” powiedział o randze organizacji dla historii Pomorza. Słowo historyczne wygłosił prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski, współautor, obok prof. dr. hab. Bogdana Chrzanowskiego i Krzysztofa Steyera, wystawy.

Opowiada ona o losach podziemnej organizacji, której żołnierze i działacze pod przywództwem Józefa Dambka zapisali się na trwałe w historii Pomorza. Były to osoby świadome, że w przypadku ujęcia stracą życie, a ich rodziny zostaną poddane represjom. Mimo to nie brakowało im determinacji i odwagi by walczyć z niemieckim zniewoleniem. Twórcami ekspozycji są: prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski, prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski oraz Krzysztof Steyer. Ekspozycja jest efektem współpracy Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie. 

Do jej zwiedzania zapraszamy do 31 maja.

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: