Rozpoczynają się prace przy murach miejskich

10 kwietnia 2018 r. Muzeum Gdańska przystąpi do oceny kosztów prac porządkowych i zabezpieczających przy pozostałościach średniowiecznych murów obronnych okalających Główne Miasto. To druga taka inicjatywa po zakończeniu kompleksowych prac w grudniu 2016 r.

Metryka fortyfikacji sięga XIV w., gdy Zakon Krzyżacki fortyfikował na wzór zachodnio-europejski praktycznie każdy ważny punkt obronny na terenie swojego władztwa terytorialnego. W efekcie zmian mury obiegały miasto z trzech stron południowej, zachodniej i północnej, od strony wschodniej kompleks urbanistyczny otaczała naturalna fosa- Motława. Mury, zwieńczone krenelażem, o wysokości najpierw 5 m, a później 10 m, co jakiś czas wzbogacone w odstępach prostokątnymi basztami, stanowiły tzw. mur wysoki. Nieco później dobudowano jeszcze od strony południowej i zachodniej tzw. mur niski. W XVI wieku z uwagi na zmiany w architekturze obronnej stare mury warowne straciły na znaczeniu. Ich powolna likwidacja trwała aż do II wojny światowej. W wyniku działań wojennych ich znaczna część uległa zniszczeniu. Dziś o „świadków historii” troszczy się o Muzeum Gdańska.

- Po każdej zimie gdańskie, średniowieczne mury wymagają oceny stanu substancji zabytkowej. Muzeum Gdańska opiekuje się 16 odcinkami zabytkowej konstrukcji, które wymagają izolacji  przeciwwilgociowej, dezynfekcji, wzmocnienia, ratowania zachowanych fragmentów oryginalnych, uzupełnień i odpowiedniego zabezpieczenia. Dopiero w 2015 r. został opracowany ramowy kompleksowy program prac konserwatorski dla wszystkich odcinków murów, a pierwsze prace przeprowadzono pod koniec 2016 r. – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Muzeum przeznacza na zabezpieczenia murów środki w wysokości ok. 60 tys. złotych rocznie. W 2017 r. została zorganizowana konferencja naukowa. Jej wyniki będą podstawą do sporządzenia szczegółowego planu zagospodarowania i dalszego planu prac konserwatorskich.

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: