Nowe polskie wpisy na Międzynarodową Listę Pamięci Świata

Na Listę Pamięci Świata zostały wpisane dwa niezwykle cenne zespoły dokumentalne: Dokumenty polskiego wywiadu radiowego z okresu Bitwy Warszawskiej 1920 roku, przechowywane w Centralnym Archiwum Wojskowym oraz Raport Jürgena Stroopa “Es gibt keinen jüdischen Wohnbezirk – in Warschau mehr! (Żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie już nie istnieje!)”, przechowywany w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.
 

 

Program Pamięć Świata UNESCO powstał w 1992 roku w efekcie wzrostu świadomości znaczenia, a jednocześnie strat i zagrożeń dziedzictwa dokumentacyjnego, konieczności zapewnienia jego długotrwałej ochrony oraz potrzeby upowszechnienia dostępu do niego. Międzynarodowa Lista Pamięci Świata, tworzona od 1997 roku, jest ważnym instrumentem oddziaływania tego programu. Dyrektor Generalny UNESCO co dwa lata na wniosek Międzynarodowego Komitetu Doradczego (IAC) wpisuje na nią kolejne obiekty dziedzictwa dokumentacyjnego o szczególnym, ogólnoświatowym znaczeniu.


– Program Pamięć Świata wpisuje się niewątpliwie w zasady prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych polityki historycznej, umacniania tożsamości naszego narodu i propagowania jego dokonań i wkładu do cywilizacji ludzkości oraz walki i polemiki z krzywdzącymi i nieprawdziwymi opiniami przedstawianymi przez ludzi nieświadomych albo kierujących się złą wolą w stosunku do Polski – powiedział wiceminister Marek Magierowski. – Program Pamięć Świata uznajemy za doskonałe narzędzie promocji Polski i jej historycznych osiągnięć – podkreślił. – Wpis na Listę Pamięci Świata jest zaszczytem, ale zarazem zobowiązaniem do ochrony i dbałości o znajdujące się w polskich archiwach dokumenty – dodał wiceszef polskiej dyplomacji.

 


Na liście obejmującej 427 wpisów, 17 wpisów reprezentuje polskie dziedzictwo dokumentacyjne. Znajdują się na niej m.in. dzieła Mikołaja Kopernika De revolutionibus przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, rękopisy Fryderyka Chopina w zbiorach Biblioteki Narodowej i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, podziemne archiwum getta warszawskiego (tzw. Archiwum Ringelbluma) przechowywane w Żydowskim Instytucie Historycznym, akt Konfederacji Generalnej Warszawskiej z 1573 roku przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych (AGAD) w Warszawie, tablice 21 Postulatów Gdańskich z Sierpnia 1980 przechowywane w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku i inne wartościowe dokumenty obrazujące wkład Polski w historię ludzkości.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: