Nowy „Mercurius” na wystawie 25 lat Amberifu

Wystawa 25 lat Amberifu w Muzeum Bursztynu wzbogaciła się o nowy eksponat - zwycięzcę konkursu Mercurius Gedanensis 2018. Nagrodzony naszyjnik i pozostałe prace można zobaczyć do 2 września 2018 r. Bezpłatne oprowadzanie kuratorskie prowadzone przez Ewę Rachoń odbędzie się 5 kwietnia 2018 r. w ramach nieodpłatnego spotkania z cyklu „Czwartki w Muzeum Gdańska".

„Simple Amber" Marcina Tymińskiego z Warszawy to mieszczący się w dłoni naszyjnik wykonany z fasetowanego bursztynu bałtyckiego, srebra i polimeru. Praca została nagrodzona w konkursie Mercurius Gedanensis podczas 25. edycji międzynarodowych targów Amberif przez jury złożone z nauczycieli akademickich, historyków sztuki i złotników. Przez najbliższy rok wizerunek „Simple Amber" będzie promował polskie bursztynnictwo na całym świecie, ale oryginał będzie można zobaczyć w gdańskim Muzeum Bursztynu.

„Mercuriusy" w Muzeum Bursztynu

Dzięki współpracy z MTG S.A. udało się dotrzeć do znacznej części z nagrodzonych oraz wyróżnionych prac w organizowanych od 1995 r. edycjach konkursu promującego bursztynnictwo i rodzime wzornictwo. Na wystawie zaprezentowano 40 współczesnych wyrobów jubilerskich z bursztynu. .

Z okazji 25 lat Amberifu do Muzeum Bursztynu, oddziału Muzeum Gdańska, trafiły naszyjnik „Conclave", nagrodzony w 2014 r. w Grand Prix w kategorii Wzornictwo oraz statuetka Ministra Gospodarki, które przekazał Wojciech Kalandyk z firmy ART7. Zwiedzający zobaczą także prace wypożyczone od innych artystów, np. Pawła Kaczyńskiego (np. „Pierścionki"), czy Marka Mikickiego („Wizja w kręgu"), a także eksponaty ze zbiorów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Ziemi PAN, Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz Muzeum Gdańska.

Światy same w sobie

Wystawę „25 lat Amberifu" w Muzeum Bursztynu można zwiedzić odpłatnie, ale najlepszą okazją do zrozumienia znaczenia i poznania dziedzictwa Gdańska dają gdańszczankom i gdańszczanom nieodpłatne spotkania z cyklu „Czwartki w Muzeum Gdańska". W pierwszy czwartek kwietnia - 5 kwietnia 2018 r. o godz. 17:00 - o najmłodszym bohaterze i pozostałych eksponatach wystawy w Muzeum Bursztynu opowie Ewa Rachoń – dyrektor Międzynarodowych Targów Gdańskich, organizator targów Amberif oraz inicjatorka konkursu „Mercurius Gedanensis".

- Podczas spotkania dowiemy się nie tylko, który z prezentowanych eksponatów najbardziej uszczupliłby nasz domowy portfel, ale też poznamy kryteria wyboru najlepszej pracy przez jury konkursowe. Prezentowane prace to światy same w sobie. Mowa tu nie tylko o niepowtarzalności każdego bursztynu, ale także możliwościach jego obróbki i łączenia go z innymi materiałami – niekoniecznie muszą to być metale szlachetne, np. srebro, czy złoto. Nagrodzone prace, jako zbiór, mówią także wiele o zmianach w projektowaniu biżuterii na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza i wyznaczaniu nowych przestrzeni znaczeniowych dla bursztynu bałtyckiego, z którego słynie Gdańsk – mówi Ewa Rachoń.

Informacje o godzinach otwarcia Muzeum Bursztynu i cenach biletów można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Gdańska (www.muzeumgdansk.pl). Godzinne spotkanie z cyklu „Czwartki w Muzeum Gdańska" poświęcone wystawie „25 lat Amberifu" rozpocznie się 5 kwietnia 2018 r. o godz. 17:00 w Muzeum Bursztynu, mieszczącym się w Zespole Przedbramia – Katowni, przy ul. Targ Węglowy 26.

Czwartki w Muzeum Gdańska

Tytuł: 25 lat Amberifu - o konkursie i nagrodzonych pracach 
Typ: oprowadzanie po wystawie
Kiedy?: 5 kwietnia 2018 r. (czwartek), godz. 17:00
Gdzie?: Antresola, Muzeum Bursztynu, Targ Węglowy 26
Wstęp: bezpłatny
Prowadzący: Ewa Rachoń, dyrektor Targów Amberif (Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A.)

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: