„Nie miejsca” a „Cywilizacja Muzeów” - debata o znaczeniu muzeów miejskich

Jak funkcjonują nowoczesne muzea, jak na przestrzeni ostatnich dekad zmieniła się ich rola społeczna, czy muzea opiekują się kolekcją czy też funkcjonującą wokół nich społecznością? Na te pytania udzieli odpowiedzi Michał Niezabitowski – prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich 22 marca 2018 r. o godz. 17:00 w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska podczas swojej prelekcji oraz moderowanej przez Jarosława Zalesińskiego debaty z udziałem gdańszczanek i gdańszczan zainteresowanych planowaną budową Muzeum Gdańska.

Przemiany społeczno-ustrojowe ostatnich dwóch dekad zmieniły istotnie relacje pomiędzy społeczeństwem a  muzeami. Proces ten stał się przedmiotem dynamicznej dyskusji środowisk muzealniczych, dotyczącej nie tylko doktryny konserwatorskiej i nowych kreacji architektonicznych, zarządzania, ale również wymiaru społecznego muzeum. To właśnie te zagadnienia są podstawowymi problemami, znacząco dotykającymi idei planowanego Muzeum Gdańska, które ma powstać przy ulicy Rycerskiej w Gdańsku.

Sens istnienia muzeów w przestrzeni ontologicznej miasta

Budowane w ostatniej dekadzie muzea stały się ważnymi inwestycjami gospodarczymi. Takie podejście prowadzi do konfliktu pomiędzy ochroną dziedzictwa – stanowiącą naturalną misję muzeów na świecie – a koniecznością osiągnięcia przez muzea takiej sprawności, aby mogły uczestniczyć w gospodarczej grze rynkowej.

– Cienka czerwona linia pomiędzy komercjalizacją a gospodarnością jest tutaj często przekraczana lub niedostrzegana. Tego rodzaju napięcia na pewno szczególnie odczuwają osoby zarządzające muzeami, które przed organizatorem chwalą się bądź tłumaczą z wyników finansowych, ujętych w rubryce „dochody własne", a od kadry muzealnej odbierają sygnały sprowadzające się do emocjonalnie wypowiadanej tezy: „Nie jesteśmy tu po to, by zarabiać!" – pisze w jednej ze swoich prac Michał Niezabitowski i konkluduje: – „Jesteśmy po to, by kształtować człowieka świadomego swej tożsamości".

Dlatego też muzealnicy zaczynają coraz większą wagę przykładać do tego, aby zabytkowe miejsca nie stały się nie-miejscami, a więc przestrzenią, z którą ludzie nie są powiązani emocjonalnie i z którą się nie utożsamiają.

– Nowoczesne muzeum rozumiane w tym duchu, jest formą pracy, gdzie wyznaczone są inne cele. Nie są nimi już tylko funkcje ochronne wobec kultury materialnej, ale także wobec dziedzictwa niematerialnego, którego depozytariuszem są mieszkańcy danej lokalności. To ich zaangażowanie – mówiąc językiem często obecnie stosowanym – partycypacja, jest muzeotwórczą siłą – piszą organizatorzy I Konferencji Pogramowej Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

Gdańsk zasługuje na nowoczesne muzeum miejskie

Pomysł budowy Muzeum Gdańska przedstawił w czerwcu 2017 r. prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, a w sierpniu 2017 r. uchwałę intencyjną w tej sprawie zatwierdzili gdańscy radni. Nowe muzeum ma powstać przy ulicy Rycerskiej na miejscu dawnego grodu piastowskiego i zamku krzyżackiego.

– Chcemy nowocześnie i kompleksowo przedstawić tysiącletnią historię miasta, tworząc przestrzeń dialogu o Gdańsku i jego tożsamości z mieszkańcami i turystami licznie odwiedzającymi Gdańsk. Chcemy, by mieszkańcy mogli uczestniczyć w życiu tego miejsca, współtworzyć Muzeum, a następnie aktywnie i stale korzystać z jego oferty. Natomiast turyści i goście, przebywający w mieście tylko przez chwilę, powinni mieć okazję, by w Muzeum pogłębić i rozszerzyć swoją wiedzę o jego historii. Ma to być ważny punkt edukacji historycznej, miejsce do którego się wraca, muzeum żywo reagujące na aktualne potrzeby społeczeństwa. Gdańszczanki, gdańszczanie i sam Gdańsk zasługują właśnie na takie muzeum – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Cywilizacja Muzeów – prelekcja Michała Niezabitowskiego i debata społeczna moderowana przez Jarosława Zalesińskiego – rozpocznie się w czwartek, 22 marca 2018 r. o godz. 17:00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska przy ul. Długiej 46/47. Wstęp wolny.

 

Cywilizacja Muzeów – Michał Niezabitowski

Kiedy?: 22 marca 2018 r. , godz. 17:00-18:30

Gdzie?: Wielka Sala Wety, Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47

Wstęp: wolny

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: