Sopocki Dom Aukcyjny: Dzieła sztuki współczesnej pod młotek!

Emocje po aukcji Ilustracji Jana Marcina Szancera nie zdążyły jeszcze opaść, a kuratorzy Sopockiego Domu Aukcyjnego przygotowali kolejną ucztę dla zmysłów amatorów sztuki. Artyści zaprezentowani w katalogu Aukcji Sztuki Współczesnej, która odbędzie się w Sopocie 17 marca 2018 o godz. 17., to najbardziej rozpoznawalne nazwiska na polskim rynku sztuki.
 
Wiele z wyróżnionych prac pojawia się po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat na polskim rynku i stanowi nie lada gratkę dla pasjonatów twórczości m.in. Jerzego Nowosielskiego, Stefana Krygiera czy Franciszka Starowieyskiego. Katalog otwiera wspaniały Akt leżący autorstwa Tymona Niesiołowskiego, pochodzący z toruńskiego okresu twórczości, w którym kształt postaci obwiedziony jest czarną graficzną linią, a kompozycję, budowaną płaską plamą barwną ożywia oranż i żółcień. W ciepłej tonacji kolorystycznej utrzymany jest także Akt Jerzego Nowosielskiego z 1980 roku, bardzo charakterystyczny dla wysublimowanego stylu krakowskiego mistrza. 
Pewną rewelacją na polskim rynku aukcyjnym jest drewniana rzeźba Stefana Krygiera Nofret z 1965 roku, będąca owocem fascynacji autora sztuką starożytnego Egiptu oraz podróży do Doliny Nilu jaką odbył w tym właśnie roku. 
Miłośników sztuki abstrakcyjnej zainteresują zwłaszcza dzieła Stanisława Fijałkowskiego, Henryka Stażewskiego, Jana Ziemskiego, czy Ryszarda Winiarskiego. Imponujące wrażenie robią pochodzące z paryskich kolekcji obrazy Zdzisława Beksińskiego oraz Franciszka Starowieyskiego.
Wśród reprezentantów gdańskiej Akademii wyróżnia się monumentalny obraz Henryka Cześnika, który był prezentowany na wystawie w Armenii, a także trzy znakomite obrazy Władysława Jackiewicza, w tym jeden bardzo wczesny Pejzaż z lat 60.
info/foto: Sopocki Dom Aukcyjny

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: