W Gdańsku powstaje elektryczny – klasyczny FIAT 500

Prawda, że ładny? W Gdańsku powstaje pierwszy klasyczny, elektryczny Fiat 500. Projekt to odpowiedź na coraz modniejszą na świecie konwersje pojazdów zabytkowych na ekologię.

Zmiana napędu na elektryczny to przyszłość także w branży samochodów klasycznych. Tylko taki zabieg pozwoli w przyszłości autoklasykom wjeżdżać między innymi do zabytkowych centrów miast.
Coraz więcej podmiotów, głównie w USA i Wielkiej Brytanii, eksperymentuje z biznesowym wdrożeniem tego pomysłu. W ubiegłym roku światową sensację wywołał film, wykonany przez Jaguara, pokazujący konwersję klasycznego modelu E na elektrowóz.

Przemiana klasycznego Fiata 500 z 1971 roku na samochód elektryczny to w naszym kraju pionierskie przedsięwzięcie. Dokonuje jej firma Derwisz, będąca od kilkunastu lat niekwestionowanym liderem w naprawach i serwisie samochodów klasycznych na Pomorzu. Miesięcznie przez bramy rodzinnego warsztatu przewija się kilkanaście samochodów zabytkowch.

-Postanowiliśmy, idąc z duchem czasu, wykonać kolejny krok – mówi Jakub Zadrożny z firmy Derwisz. - W tym celu kupiliśmy we Włoszech FIAT-a 500 z 1971 roku.

Przygotowania do realizacji projektu trwają od kilku miesięcy. W magazynie na swój wielki dzień czekają akumulatory trakcyjne i silnik elektryczny z elektroniką sterującą. Gotowe jest także nadwozie, które właśnie wróciło po pracach blacharsko – lakierniczych.

- Poza silnikiem nic się w zasadzie nie zmieni. Pozostanie nawet manualna skrzynia przekładniowa i sprzęgło. Zachowanie jak największego autentyzmu to jeden z najważniejszych warunków takiej przebudowy klasyka. To pozwala także na szybki powrót do oryginalnego napędu – mówi Jakub Zadrożny z firmy Derwisz.

Nowe serce (silnik prądu stałego) 500 – ki będzie dysponować mocą 23 kW, ponad 31 KM (oryginał miał maksymalnie 21 KM), i momentem obrotowym 68 Nm (oryginał 36 Nm).
Konstruktor chce osiągnąć zasięg około 100 km.

Elektryczny, klasyczny Fiat 500 gotowy będzie pod koniec kwietnia.

Postępy prac można śledzić na stronie na facebooku Fiat 500 EV Derwisz.

info: Jakub Zadrożny/Derwisz

foto: Facebook/Fiat 500 EV Derwisz

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: