ORP Sokół trafi na emeryturę do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Okręt podwodny ORP Sokół, który wkrótce zostanie wycofany ze służby, zostanie przekazany do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni - zdradza portalowi Strefa Historii dyrektor gdyńskiej placówki Tomasz Miegoń. 

Zasłużny okręt - emeryt spocznie prawdopodobnie na końcu Skweru Kościuszki w Gdyni. Będzie jednak ustawiony w taki spsób, by nie zakłócać osi widokowej i jednocześnie by dostęp do niego był łatwy dla zwiedzających.   

Ministerstwo Obrony Narodowej wyraziło zgodę na przekazanie okrętu. Jednak to dopiero początek - teraz czas na tworzenie dokumentacji przygotowującej dostosowanie okrętu do funkcji okrętu-muzeum oraz opracowanie ścieżki dydaktycznej. 

Zależy nam na tym, aby jak najwięcej oryginalnych elementów okrętu typu Kobben pozostało w jego wersji muzealnej. Prawdziwą atrakcją może być np. możliwość oglądania świata za pośrednictwem peryskopu - dodaje dyrektor Miegoń. 

Dokładna data pojawienia się okrętu na Skwerze Kościuszki nie jest jeszcze znana. Przygotowania tak samego Skweru jak i okrętu mogą zająć nawet 2 do 3 lat.

foto: wikipedia, bliźniaczy okret ORP Kondor, Czasopismo Marynarki 

K.  

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://polnocna.tv/news/18783-orp-sokol-trafi-na-zasluzona-emeryture-na-skwer-kosciuszki