Utworzono Muzeum Getta Warszawskiego

Realizując wcześniejsze zapowiedzi, wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński utworzył Muzeum Getta Warszawskiego i nadał mu statut. Dyrektorem nowej instytucji został Albert Stankowski – obecnie członek Rady Muzeum Historii Żydów Polskich Polin z ramienia MKiDN. Muzeum powstanie w budynku dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów, w centrum utworzonej przez niemieckich okupantów, dawnej dzielnicy żydowskiej.

W środę 7 marca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa z udziałem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. W konferencji uczestniczył dyrektor powołanego Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski.

Decyzję o utworzeniu Muzeum Getta Warszawskiego wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podjął w listopadzie 2016 roku. Instytucja została powołana 28 lutego 2018 roku.

Jednym z celów Muzeum Getta Warszawskiego jest upowszechnianie wiedzy o historii getta warszawskiego jako kluczowego elementu historii Zagłady Żydów, zaplanowanej i realizowanej przez III Rzeszę Niemiecką. Pamięć o pomordowanych musi pozostać w naszej świadomości na zawsze. To jedyna szansa zapobieżenia powrotowi zła.

W najbliższym czasie ważnym zadaniem będzie przejęcie, będącego własnością samorządu województwa mazowieckiego, zabytkowego budynku Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów przy ulicy Siennej 60 w Warszawie. Ma to być docelowa siedziba Muzeum Getta Warszawskiego i jego wystawy stałej. Z okien przyszłego muzeum widoczny jest zachowany fragment muru Getta.

Aby wypełnić swoją rolę muzeum i jego rada programowa utrzymywać będą aktywne kontakty z podobnymi placówkami w Polsce i świecie.

Dyrektor Albert Stankowski

Dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego - Albert Stankowski w latach 2003-2007 pełnił funkcję  koordynatora "Programu Pamięć" Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie, a w latach 2007-2011 był pomysłodawcą i prowadzącym międzynarodowy projekt multimedialny Wirtualny Sztetl. Obecnie jest członkiem Rady Muzeum Historii Żydów Polskich Polin z ramienia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kandydatura pana Stankowskiego została pozytywnie zaopiniowana między innymi przez ICOM Polska oraz organizacje i stowarzyszenia skupiające środowiska żydowskie w Polsce.

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: