Doktor Gliniecki opracuje zdobywanie Gdańska przez Sowietów

Dr Tomasz Gliniecki odszedł ze stanowiska wicedyrektora Muzeum  II Wojny Światowej, aby zająć się pracą naukową. Wiemy, co będzie robił. Postanowił zająć się dokładnym opracowaniem zdobywania przez armię sowiecką Gdańska w 1945 roku. 
Już wkrótce doktora Glinieckiego pochłaniać będzie naukowe opracowanie dokumentacji Armii Czerwonej, dotyczące walk o Gdańsk - dzienniki działań bojowych, rozkazy, raporty dzienne, mapy i tabele - od rozchodu amunicji po straty ludzkie. Nie zabraknie też zbliżeń na pododdział z zapisów dokumentacji personalnej oraz analizy propagandy - tekstów z gazet, zdjęć fotokorespondentów wojennych, mitologizacji zdarzeń. Tego rodzaju opracowanie będzie swoistą konfrontacją z pamięcią niemiecką. 
Tomasz Gliniecki od lat specjalizuje się w walkach o Pomorze w 1945 roku. Jest autorem kilku znanych prac na ten temat. Najnowszą jest wydana kilka tygodni temu pozycja "Echa pancernego rajdu", odkłamująca jedną z największych propagandowych legend związanych z walkami o Elbląg. Teraz czas na sowieckie dokumenty dotyczące walk o Gdańsk, których próbką są ogłaszane niedawno przez naukowca, fragmenty dziennika bojowego 2 Armii Uderzeniowej. Czekamy niecierpliwie na resztę.
 
(Red.)
 
 
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: