Muzeum II Wojny Światowej: Pokaz filmu Wołyń Smarzowskiego

W związku z przypadającą w tym roku 75. rocznicą początku Zbrodni Wołyńskiej, Instytut Pamięci Narodowej O/Gdańsk oraz Muzeu mII Wojny Światowej zapraszają na bezpłatny pokaz filmu "Wołyń" w reż. Wojciecha Smarzowskiego, który odbędzie się 22 lutego w sali konferencyjnej MIIWŚ w Gdańsku od 16:45.

Wprowadzenie do filmu wygłosi Ewa Siemaszko, wybitna badaczka ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia i Galicji Wschodniej, Kustosz Pamięci Narodowej.

Po projekcji odbędzie się panel dyskusyjny, w którym wezmą udział m.in. dr Leon Popek (Wydział Kresowy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN), Szczepan Siekierka (Stowarzyszenie Upamiętniania Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów) i Stanisław Srokowski (pisarz, autor zbioru opowiadań kresowych "Nienawiść", który stał się kanwą filmu "Wołyń"). Dyskusję poprowadzą historyk prof. dr hab. Mirosław Golon (IPN, UMK) i filmoznawca dr hab. Krzysztof Kornacki (UG).  

Uwaga: ze względu na drastyczne sceny film jest dozwolony od 15 roku życia. 

Skrócony harmonogram:

godz. 16.45 - wprowadzenie do filmu "Wołyń" (E. Siemaszko)

godz. 17.00 - pokaz filmu "Wołyń" (reż. W. Smarzowski)

godz. 19.30 - panel dyskusyjny (prowadzenie: prof. dr hab. M. Golon, dr hab. K. Kornacki) 

foto/info: IPN Gdańsk

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: