Jaki był Gdańsk przed 1945 rokiem? Dowiesz się podczas wykładu w Instytucie Kultury Miejskiej

O tożsamości międzywojennego Gdańska w perspektywie pomników, tablic pamiątkowych i nazewnictwa miejskiego w Instytucie Kultury Miejskiej, we wtorek, 20 lutego 2018 r. opowie Jan Daniluk. Wstęp jest wolny.

 

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu Akademia Gdańska.

O mieście, jakiego już nie ma

– Jednym z elementów budujących tożsamość Gdańska przed 1945 r. były, powstające w szczególności w okresie międzywojennym, pomniki i tablice pamiątkowe, w pewnym stopniu także nowe nazwy ulic i części miasta. Elementy te w zdecydowanej większości zniknęły z krajobrazu Gdańska w pierwszych latach powojennych, a te, które przetrwały pełnią dziś zazwyczaj inną funkcję – zapowiada Jan Daniluk. – Wykład poświęcony będzie nieistniejącemu już obrazowi miasta, rozumianego jako wypadkowa polityki władz oraz działalności stowarzyszeń dotyczącej fundowania pomników, tablic pamiątkowych czy nazewnictwa miejskiego, czyli ingerencji „polityki historycznej" w przestrzeń międzywojennego Gdańska, tutaj zilustrowanej na przykładzie nowych pomników, tablic pamiątkowych czy nazw ulic – wyjaśnia Daniluk.

Jan Daniluk – doktor historii, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Od września 2017 r. historyk w Muzeum Sopotu. Wcześniej pracował w Dziale Naukowym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (2015-2017) oraz w pionie edukacyjno-naukowym gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej (2009-2015). 

Akademia Gdańska to organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej roczny cykl wykładów, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. Piąta edycja dotyczy gdańskiej tożsamości pozostającej poza kartami dzisiejszych publikacji historycznych, odwołującej się do Gdańska, którego nie ma.

Akademia Gdańska. Tożsamości międzywojennego Gdańska w perspektywie pomników, tablic pamiątkowych i nazewnictwa miejskiego – wykład Jana Daniluka

  • 20 lutego 2018 r., wtorek, godz. 18.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długi Targ 39/40
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: