Nieznane zdjęcia i unikalne gdańskie dokumenty - od wtorku w BG PAN

Dawny gdańsk, stocznia, zdjęcia, bg PAN, strefahistorii.pl,. północna.tv

Mapa Polski z 1593 roku, pocztówka Wisławy Szymborskiej, zdjęcia z wodowań dużych okrętów w gdańskich stoczniach, czy koperta firmowa Fabryki Opakowań Blaszanych w Gdańsku - tzw. Blaszanki. Dział Zbiorów Specjalnych Biblioteki Gdańskiej PAN przygotowuje się do kolejnej odsłony zawsze wyczekiwanej wystawy, przedmiotów, które trafiły w tym roku do zbiorów biblioteki.

Podczas tegorocznej odsłony cyklicznej wystawy, której wernisaż odbędzie się 3 lutego o godzinie 13, będzie można zobaczyć pokażemy najcenniejsze i najciekawsze zbiory specjalne, które biblioteka otrzymała w darze lub zakupiła na aukcjach, w antykwariatach i od osób prywatnych. Są to rękopisy, stare druki, mapy, grafiki, ekslibrisy i numizmaty, dokumenty życia społecznego, pocztówki i fotografie najczęściej związane z Gdańskiem i Pomorzem. Tym razem będzie można zobaczyć między innymi: plakaty BHP z lat 60-tych XX wieku, kopertę firmową Fabryki Opakowań Blaszanych w Gdańsku, tzw. Blaszanki z ok. 1925 roku, album Towarzystwa Kajakowego w Gdańsku ze zdjęciami z wycieczek kajakowych po okolicach Gdańska z lat 1924-1937, pocztówki sprzed 1945 roku, rękopiśmienny dokument na pergaminie z 1661 roku wystawiony przez księcia Saksonii-Merseburga, pocztówkę od Wisławy Szymborskiej do gdańskiego poety Aleksandra Jurewicza, zbiór ekslibrisów wykonanych na Międzynarodowy konkurs na ekslibris i małą formę graficzną w 2009 roku, medal na 50. rocznicę Powstania Listopadowego W. Artura Malinowskiego, siedemnastowieczne grafiki Jeremiasza Falcka, najstarszą mapę Polski w zbiorach Biblioteki Gdańskiej autorstwa Gerarda de Jode z 1593 roku, pierwszą edycję Erotyków Franciszka D. Kniaźnina. Ekspozycja będzie czynna do 23 marca 2018 roku. (pn., wt., czw. 9.00 - 19.00 oraz śr., pt. 9.00 – 15.00).

(Red.) fot. BG PAN

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: