Eugeniusz Kwiatkowski – w paszporcie i w pakiecie

Eugeniusz Kwiatkowski, słynny budowniczy Gdyni, to jedna z postaci, które trafiły na tak zwane „pakiety jubileuszowe”. Podobizna byłego wicepremiera znajduje się na specjalnej kopercie, którą otrzymają 18-latkowie wraz ze swoim pierwszym paszportem. W drugiej połowie roku rozpocznie się też wydawanie nowych wzorów dokumentu, gdzie – głosami internautów – na jednej ze stron również pojawi się Kwiatkowski.

Wszystko dzięki przypadającej na 2018 rok setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji z tej okazji przygotowało specjalny pakiet jubileuszowy dla tegorocznych 18-latków, którzy będą odbierać swój pierwszy w życiu paszport. Na kopercie z pakietem, wśród osób najbardziej zasłużonych dla kraju, widnieje podobizna Eugeniusza Kwiatkowskiego. Uznawany za twórcę miasta i portu Gdynia polityk i menedżer trafił na kopertę obok między innymi Józefa Piłsudskiego, Gabriela Narutowicza czy Ignacego Jana Paderewskiego.

Pierwszy pakiet czeka na odbiorcę


Pakiety z „gdyńskim” akcentem na kopercie czekają już w oddziałach i punktach, w tym także w Oddziale Paszportów Gdyni. Z placówki przy ulicy Legionów żaden 18-latek na razie nie odebrał swojego pakietu. W kopercie znajduje się polska flaga wraz z instrukcją poszanowania biało-czerwonych barw i śpiewania hymnu oraz znaczek z logotypem Niepodległej. Według szacunków resortu, w całym kraju paszporty z pakietami może odebrać w tym roku nawet 18 tysięcy osób.

Koperta z pakietem jubileuszowym, na której znajduje się zdjęcie Eugeniusza Kwiatkowskiego, fot. www.mswia.gov.pl

Kwiatkowski również w paszportach


Bardziej czekamy mimo wszystko na nowe wzory polskich paszportów – tam Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu poświęcona będzie jedna ze stron wizowych, wraz z krótkim opisem jego działalności na rzecz niepodległej Polski. Zadecydowali o tym w dużej mierze gdynianie. Pamięć historycznej postaci, bez której Gdynia nie rozwinęłaby się w tak imponującym tempie to zasługa dokładnie 72 516 osób, które w zeszłym roku głosowały internetowo na propozycje postaci i motywów. Przypomnijmy: po akcji, która zmobilizowała gdynian do głosowania na lokalnego bohatera udało się zebrać liczbę głosów niewiele odbiegającą od najlepszych wyników.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: