Na nartach i łyżwach przez historię Zimowych Igrzysk Olimpijskich

Juz niebawem ruszą XXIII zimowe Igrzyska Olimpijskie w południowokoreańskim Pjongczangu. I choć historia tych rozgrywek jest krótsza od letnich igrzysk a Polska jakąś szczególną potęgą w sportach zimowych nie jest, to mamy w dziejach tej imprezy swoje piękne biało-czerwone zgłoski. Zapraszam na krótki przegląd polskich sukcesów na zimowych igrzyskach olimpijskich.

Skromne początki

Reprezentacja Polski startuje w zimowych igrzyskach olimpijskich nieprzerwanie od początku ich rozgrywania, czyli od 1924 roku. W latach 1924-1952 Polacy nie zdobyli żadnego medalu. Pierwszy medal dla Polski zdobył Franciszek Gąsienica Groń, który zajął trzecie miejsce w konkursie indywidualnym kombinacji norweskiej w 1956 roku. Podczas kolejnych igrzysk olimpijskich w Squaw Valley dwa medale olimpijskie w biegu na 1500 metrów zdobyły polskie łyżwiarki szybkie - Elwira Seroczyńska(srebrny) i Helena Pilejczyk(brązowy). Pierwszy złoty medal olimpijski zdobył oczywiście Wojciech Fortuna w konkursie skoków narciarskich na dużym obiekcie w 1972 roku w Sapporo.

Długo, długo nic... aż tu nagle Małysz wyskoczył srebro i brąz

Aż trzydzieści lat Polska czekała na kolejne krążki olimpijskie. Długoletnią passę przerwał nie kto inny jak Adam Małysz zdobywając krążki srebrny i brązowy w indywidualnych konkursach skoków na igrzyskach w Salt Lake City. Na kolejnej imprezie w roku 2006 w Turynie medale dla Polski zdobyli Tomasz Sikora w biathlonie(srebrny) oraz Justyna Kowalczyk w biegach narciarskich(brązowy). W 2010 roku w kanadyjskim Vancouver reprezentanci Polski zdobyli aż sześć medali, w tym jeden złoty, trzy srebrne i dwa brązowe. Pierwsze po 38 latach złoto dla Polski zdobyła Justyna Kowalczyk w biegu na 30 kilometrów tehcniką klasyczną. Kowalczyk zdobyła w Vancouver także srebro i brąz. Pozostałe medale zdobyli: Adam Małysz w obu indywidualnych konkursach skoków(dwa srebrne) oraz łyżwiarki szybkie Katarzyna Bachleda - Curuś, Katarzyna Woźniak i Luiza Złotkowska w biegu drużynowym kobiet(brązowy).

Piękne Soczi

Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014 w Soczi reprezentanci Polski wyrównali wynik w ilości krążków do poprzedniej imprezy i ponownie zdobyli sześć medali – cztery złote, jeden srebrny i jeden brązowy. Pierwsze złoto wywalczył Kamil Stoch w konkursie skoków na skoczni normalnej, który tym samym stał się drugim Polakiem, który zdobył tytuł mistrza olimpijskiego w skokach narciarskich. Złoto w biegu narciarskim na 10 kilometrów techniką klasyczną zdobyła Justyna Kowalczyk, dzięki czemu jako pierwsza reprezentantka Polski zdobyła drugi złoty medal zimowych igrzysk w karierze - a przypomnijmy biegła ze złamaną stopą. Trzeci złoty medal dla Polski na igrzyskach w Soczi zdobył Zbigniew Bródka w łyżwiarskim biegu na 1500 metrów zwyciężając o 0,003 sekundy. Był to zatem pierwszy złoty medal olimpijski zdobyty przez polskich panczenistów. Tego samego dnia, tj. 15 lutego, swój drugi złoty medal zdobył Kamil Stoch w skokach narciarskich na obiekcie dużym. Stoch jako pierwszy Polak dwukrotnie został mistrzem olimpijskim w trakcie jednych zimowych igrzysk, a także jako trzeci skoczek narciarski w historii (po Mattim Nykanenie i Simonie Ammanie) zdobył dwa indywidualne złota podczas jednych igrzysk. Ponadto medale zdobyli polscy panczeniści w biegach drużynowych – srebro zdobyły Natalia Czerwonka, Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak i Luiza Złotkowska, a brąz zdobyli Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański. Dodajmy, że w Polsce nie ma ani jednego zadaszonego toru do uprawiania łyżwiarstwa szybkiego.

Łącznie w 22 startach na zimowych igrzyskach olimpijskich Polacy zdobyli 20 medali – 6 złotych, 7 srebrnych i 7 brązowych. Najbardziej utytułowaną polską zawodniczką jest Justyna Kowalczyk, która zdobyła pięć medali, w tym dwa złote. Reprezentanci Polski stawali na podium olimpijskim w pięciu dyscyplinach sportowych, z czego najczęściej – siedmiokrotnie – w skokach narciarskich. 17 z 20 medali polscy olimpijczycy wywalczyli w konkurencjach indywidualnych, pozostałe trzy zdobyli w łyżwiarskich biegach drużynowych.

W tzw. klasyfikacji medalowej wszech czasów zimowych Igrzysk Olimpijskich reprezentacja Polski zajmuje 22 miejsce. Czy po imprezie w Pjonczangu będzie lepiej? To okaże się już niedługo.

info/foto: domena publiczna