Prezentacja książki dr. Tomasza Glinieckiego „Echa pancernego rajdu...”

W Muzeum II Wojny Światowej odbyła się premiera książki dr. Tomasza Glinieckiego, „Echa pancernego rajdu…”. Po spotkaniu nasi goście obejrzeli „Różę”, w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dr Karol Nawrocki powitał słuchaczy, podsumowując osiągnięcia wydawnicze placówki w ostatnim półroczu:

Cykl wydawniczy Muzeum II Wojny Światowej ma się dobrze, to trzecia książka opublikowana w tak krótkim czasie sześciu miesięcy. Wcześniej opublikowaliśmy książkę "Polsko, ile ty mnie kosztowałaś..." i katalog wystawy "Westrplatte w 7 odsłonach" –  trzy publikacje to mało jak na pół roku, ale w tym roku planujemy wydać co najmniej dziesięć książek (...).

Następnie Dyrektor odniósł się do tematu wieczoru autorskiego, zauważając:

Po roku 1945 Polska i cała Europa Wschodnia (...) weszła w strefę wpływów sowieckich, także w strefę sowieckiej propagandy, z której było nam bardzo ciężko wyjść, nawet po roku 1989 (…).

Dr Karol Nawrocki dodał:

Bardzo mozolnie proces sprawiedliwości transformacyjnej przebiegał w III Rzeczpospolitej i bardzo dobrze, że powstają takie książki, które dekonstruują mity sowieckiej propagandy.

Dyrektor opisał autora publikacji i same „Echa pancernego rajdu...” słowami:

Bardzo się cieszę, że ta książka wyszła w serii wydawniczej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, została ona napisana przez dr Tomasz Glinieckiego, historyka i pedagoga, autora wielu scenariuszy, wielu wystaw, wielu tekstów naukowych i popularnonaukowych; można śmiało powiedzieć, że człowieka renesansu, który w doskonały sposób łączy ze sobą wiedzę medioznawczą z zawodem historyka.

Prezentację książki poprowadził kierownik Działu Naukowego Muzeum, dr Marek Szymaniak, który wspólnie z autorem wprowadził zebranych w najciekawsze i zarazem najważniejsze wątki publikacji.

Tematem „Echa pancernego rajdu” jest  mławsko-elbląska operacja Armii Czerwonej z 23-ego maja 1945 roku, polegająca na odcięciu niemieckich wojsk w kotle Prus Wschodnich (na przedpolach Elbląga i wybrzeżu Zalewu Wiślanego). Ten epizod bojowy nazwano rajdem Diaczenki, od nazwiska oficera dowodzącego batalionem czołgów, którego wozy wjechały wówczas do Elbląga. Książka dr Glinieckiego bezkompromisowo obnaża mit bohaterskiego wyzwolenia miasta przez Diaczenkę, na podstawie dokumentów i relacji świadków rekonstruując rzeczywiste znaczenie jego osoby w rozegranych wówczas wydarzeniach i jednocześnie ukazując proces przekształcenia propagandy wojennej w historiograficzny dogmat powojnia.

Autor monografii, dr Tomasz Gliniecki podsumował spotkanie zauważając, że symboliczna obecność kpt. gwardii Giennadija Diaczenki w przestrzeni publicznej Elbląga skończyła się w 2017 r. wraz ze skierowaniem nazwy ulicy jego pamięci do procedury dekomunizacyjnej i ostatecznie przemianowaniem jej na Starowiejską.

Po dyskusji na temat książki dr Tomasz Gliniecki osobiście podziękował prof. dr hab. Andrzejowi Gąsiorowskiemu, recenzentowi swojej pracy doktorskiej, stanowiącej podstawę publikacji „Echa pancernego rajdu…”. Na zakończenie spotkania autor zapowiedział kolejną monografię również poświęconą tematyce propagandy, tym razem historii Gdańska w 1945 roku. Po prezentacji książki nastąpił moment rozmów z autorem i odbierania pamiątkowych wpisów, później wyemitowano film „Róża” Wojciecha Smarzowskiego.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: