O Żuławach Gdańskich i Kociewiu w „Tekach Kociewskich”

Staraniem oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie ukazał się kolejny, jedenasty już zeszyt „Tek Kociewskich”. W roczniku znaleźć można głównie materiały z XI Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych, jakie w grodzie Sambora odbyły się w październiku ub. roku, ale jest też teksty które powinien zainteresować miłośników historii powiatu gdańskiego.
 
To artykuły Tomasza Jagielskiego, na co dzień nauczyciela w Szkoły Podstawowej w Suchym Dębie, który przedstawił „Polacy na Wyżynach Gdańskich w czasach Wolnego Miasta Gdańska”.
 
– Tekst przybliża postaci m.in. Anny Burdówny i Brunona Gregorkiewicza, historia polskiej nauczycielki o raj kolejarza na tle wielkiej historii XX wieku, które warto poznać – wyjaśnia autor. Jerzy Kornacki w tekście „Domy podcieniowe – skarb kultury materialnej Żuław” przypomina o dziejach i znaczeniu domów podcieniowych dla mieszkańców Żuław. Redaktor wydawnictwa dr Michał Kargul zwraca również uwagę na teksty Przemysława Kiliana o kulturze kociewskiej, Anny Łucarz o kociewskiej gwarze czy Jana Kulasa i Bogdana Soleckiego o Stefanie Cejrowskim oraz rzemieślnikach z Pelplina. Jedenasty zeszyt „Tek Kociewskich”, podobnie jak wcześniejsze, dostępny jest w internecie na stronie Kociewskiej Biblioteczki Internetowej lub oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie www.kbi.tczew.pl.
(Red.)

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://polnocna.tv/news/18225-o-zulawach-gdanskich-i-kociewiu-w-tekach-kociewskich