Bursztynowe art déco. O bursztynie w dwudziestoleciu międzywojennym

Kim byli artyści tworzący unikatową biżuterię w stylu art déco w latach 1919-1939 r. i odbiorcy ich dzieł? Skąd, kto i jak dostarczał bursztyn do wyrobu biżuterii. Na te pytania odpowie wystawa „Bursztynowe art déco…”, którą będzie można zwiedzić od 26 stycznia do 30 września 2018 r. w Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

 

Art déco, styl w sztuce i architekturze popularny w latach 1919-1939, nie było sztuką dla mas. Zdecydowanie przeznaczone było dla zamożnych, wykształconych elit. Do takich klientów adresowana była oferta niedużych, eleganckich przedmiotów użytkowych lub zdobiących modne wnętrza, wykonanych z bursztynu lub nim dekorowanych – łącznie 186 eksponatów, a także unikatowy film z lat 30. XX w.

 

Bursztynowe art déco - nie tylko dla Pań…

 

Bursztyn kojarzy się współcześnie przede wszystkim z biżuterią dla Pań. Blisko wiek temu na metalowych, czasem srebrnych sztyftach wyrobów produkowanych w Gdańsku osadzano kulki lub łezki, gładkie, albo fasetowane, przezroczyste, albo nieprzezroczyste, układane w pąki, kwiaty, ale też i geometryczne wzory. Towarzyszyły im listki, również na sztyftach, delikatnie wyprofilowane, z lekkim, rytowanym żyłkowaniem. Panowie również zakochiwali się w bursztynie – na swój sposób…

 

- Szalenie modne były akcesoria dla palaczy, a więc nie tylko tradycyjne fajki, cygarniczki, ale również popielniczki, papierośnice, pudełka na papierosy, cygara, zapałki oraz zapalniczki, albo zegary, barometry, termometry, kałamarze, talerze dekoracyjne, świeczniki i wiele innych. Te przedmioty pokażemy na wystawie poświęconej fenomenowi bursztynu w XX-leciu międzywojennym – mówi Renata Adamowicz z Muzeum Bursztynu, kurator wystawy.

 

Jak pozyskiwano bursztyn w czasach art déco? Zobacz unikalny film!

 

O samej wystawie i jej eksponatach można napisać jeszcze niejedno słowo, ale wiele oddaje też obraz, a najwięcej - film. Archiwalny dokument zaprezentowany na wystawie opowiada o wydobyciu bursztynu w okresie pomiędzy dwiema wojnami światowymi. Został nakręcony na terenie dzisiejszego obwodu kaliningradzkiego…

 

- Metalowa puszka z taśmą filmową została znaleziona na strychu i przekazana w 2010 r. do Muzeum Bursztynu przez znanego bursztynnika - Aleksandra Gliwińskiego. 10-minutowy film to unikat. Zachowało się niewiele tego typu materiałów i cieszymy się, że posiadamy go w zbiorach. To co uderzy zwiedzających naszą wystawę najbardziej to kontrast między odbiorcami bursztynowych arcydzieł, a tymi którzy wydobywali tą cenną żywicę – mówi Renata Adamowicz.

 

130 stron bursztynowego art art déco

 

Wystawie towarzyszy 130-stronnicowy katalog zawiera fotografie wszystkich bohaterów wystawy, który ukaże w nakładzie 300 egzemplarzy. Można go nabyć w kasie w Muzeum Bursztynu. Znajdą się w nim również interesujące eseje: prof. Anny Sieradzkiej - najwybitniejszej znawczyni sztuki i epoki  art déco w Polsce oraz dr Leonarda Tomczyka, z Muzeum Lohr am Main, autora monografii Die Staatliche Bernstein Manufaktur Königsberg 1926-1945. Będzie to pierwsza po polsku publikacja o historii i produkcji Państwowej Manufaktury Bursztynu w Królewcu.

 

Zaplanuj wizytę

 

Wernisaż

Kiedy?: 25 stycznia 2018 r., godz. 17:00

Gdzie?: Muzeum Bursztynu, Sala Sądowa, ul. Targ Węglowy 26

Wstęp: na zaproszenia // wolny

 

Zwiedzanie wystawy

Kiedy?: 25 stycznia – 30 września 2018 r.*

Gdzie?: Muzeum Bursztynu, Sala Sądowa, ul. Targ Węglowy 26

Godziny otwarcia i ceny: zgodnie z informacjami na stronie Muzeum Bursztynu [link]

  • w sezonie zimowym z wyłączeniem poniedziałków

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: