Galeria Palowa oficjalnie otwarta

Wystawa czasowa „Gdańskie arcydzieła sztuki złotniczej ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu” to wydarzenie wyjątkowe, bo inauguruje i uświetnia oddanie do użytku Galerii Palowej. W czwartek 18. stycznia uroczyście i oficjalnie galeria zaczęła działać. Mieści się ona w gruntownie wyremontowanej dawnej Komorze Palowej, gdzie jeszcze kilka lat temu była restauracja.

Tłum gości wypełnił oddawaną oficjalnie do użytku Galerię Palową. Wśród zaproszonych osób władze Gdańska, prezydent Miasta Paweł Adamowicz i radni, historycy i ludzie kultury a także korpus dyplomatyczny w osobach konsulów Austrii, Estonii, Francji, Łotwy i Niemiec. Jak mówił dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska prof. Waldemar Ossowski dziś udostępniane jest gdańszczanom Serce Dziedzictwa Gdańska, odrestaurowana Komora Palowa teraz noszącą nazwę Galerii Palowej.

- To najstarsza część dawnego urzędu miejskiego. Tu działali panowie palowi, przyjmujący deklaracje od towarów przywożonych i wywożonych z Gdańska. Pieniądze z opłat zasilały kasę miasta, ale też skarbiec Korony - przypomniał zgromadzonymi historię tego miejsca prof. Ossowski.

Dyrektor mówił też o planach Muzeum, o nowej wystawie stałej, która teraz będzie mogła powstać w Ratuszu Głównego Miasta. Odzyskane pomieszczenia w Ratuszu dadzą też szanse na stworzenie nowej strefy wypoczynkowej. Przypomniał, że właśnie dzś oddawana jest też do użytku winda (koszt inwestycji 1 mln zł), dzięki której osoby niepełnosprawne będą mogły swobodnie dotrzeć do wszystkich pięter.

- Mamy ambitny program budowy nowej siedziby Muzeum Gdańska, gdzie znajdzie stała wystawa obrazująca 1000-letnią historię Gdańska. Ważne jest budowanie nie tylko dróg i tuneli, ale również inwestowanie w kulturę - mówił prezydent Paweł Adamowicz. - W tym roku rozpiszemy konkurs na kształt muzeum, a międzynarodowa grupa historyków przygotuje scenariusz wystawy stałej - dodał Paweł Adamowicz.

Wyjątkowe wnętrze na parterze ratusza

Komora Palowa to nazwa dla pomieszczeń znajdujących się w południowo-wschodniej części Ratusza. Zbudowano ją w latach 1389-92. Po II wojnie światowej działała tu popularna Restauracja Palowa, którą zamknięto w 2014 roku. Dwa lata później za ponad 2 mln zł Muzeum Historyczne Miasta Gdańska rozpoczęło prace modernizacyjno-konserwatorskie dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Ich celem było przekształcenie pomieszczeń w salę wystaw czasowych.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: