Remont Dworu Artusa potrwa do końca czerwca

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska rozpoczyna ostatni etap projektu „Przywracanie blasku Drodze Królewskiej w Gdańsku…”. Remont Sieni Domu Ekonomistów w Dworze Artusa potrwa do końca czerwca 2018 r. Muzealnicy zapowiadają zmiany w zwiedzaniu zabytkowego obiektu.

„Przywracanie Blasku Drodze Królewskiej w Gdańsku” to ponad 6 milionów złotych przeznaczonych na odrestaurowanie zabytków ul. Długiej i Długiego Targu. Z tej kwoty blisko połowa, tj. ponad 3 miliony złotych, dofinansowana jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zakończyło niedawno prace konserwatorskie oraz modernizacyjne Galerii Palowej, którą udostępni zwiedzającym 18 stycznia 2018 r., natomiast do końca kwietnia 2018 r. zostaną zakończone remonty przedproży Ratusza Głównego Miasta i Dworu Artusa. Do realizacji pozostał ostatni element - remont Sieni Domu Ekonomistów Dworu Artusa w Gdańsku.    

W trosce o zabytki Dworu Artusa

Sień Domu Ekonomistów, dawniej zwanego Starym Domem Ławy, pełni obecnie funkcje wejścia do Dworu Artusa od strony Długiego Targu. Ogłoszony przez Muzeum przetarg na remont jego wnętrz wygrała firma Budkon, która wyceniła prace na nieco ponad 2,1 mln zł brutto. Duża część z tej kwoty zostanie przeznaczona na modernizację instalacji wodnej, sanitarnej, grzewczej i wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Wszystkie z elementów wykonano po II Wojnie Światowej, gdy odbudowywano zniszczony budynek. Z wyjątkiem jednego…

– Najważniejszym elementem remontu Sieni Domu Ekonomistów jest wymiana systemu klimatyzacyjnego, który zapewnia stałe i korzystne warunki w Wielkiej Hali Dworu Artusa, czyli tam, gdzie znajdują się Wielki Piec i wiele innych zabytkowych dzieł sztuki. Stary system jest już nieefektywny i wymaga zastąpienia go nowszym. Zmodernizujemy także sieć grzewczą dostosowując ją do współczesnych standardów. Te zmiany zapewnią bezpieczeństwo, ciepło, a także obniżą koszty – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Nowocześnie – z historią w tle

Modernizacja Sieni Domu Ekonomistów ma na celu przekształcenie układu przestrzennego pomieszczeń i nadanie im nowego, estetycznego wyglądu z jasnym przekazem…

– Nie wszyscy z gości odwiedzających Dwór Artusa po wejściu do Sieni Ekonomistów wiedzieli, że właśnie wchodzą do Muzeum. W tym celu zaraz w okolicy wejścia zamontujemy ekrany multimedialne, a w niektórych miejscach znajdą się reprodukcje archiwalnych grafik z informacjami o obiekcie. Projekt prac zakłada także wyburzenie część niepotrzebnych ścian, po to by zwiększyć przestrzeń użytkową na potrzeby kas i odsłonić całkowicie niewidoczną antresolę. Zmienimy też kolorystykę. Dotychczasową ciemną, zastąpią odcienie bieli i szarości – dodaje Waldemar Ossowski.

Zmiany w zwiedzaniu Dworu Artusa

Prace modernizacyjne będą trwać blisko pół roku – do końca czerwca 2018 r. Muzealnicy odwołali już wszystkie prowadzone zajęcia edukacyjne do końca czerwca 2018 r., ale chcą umożliwić turystom zwiedzanie Dworu Artusa.

– Do Dworu Artusa będziemy wchodzić przez dziedziniec od strony ul. Chlebnickiej, ale dostęp zostanie ograniczony do konkretnych dni i godzin. W przeciągu najbliższych dwóch tygodni określimy z wykonawcą harmonogram prac i na jego podstawie zadecydujemy, w które dni i w jakich godzinach będzie można zobaczyć zabytkowe wnętrza Dworu Artusa – deklaruje Waldemar Ossowski.

Informacje o dostępności Dworu Artusa zostaną zamieszczone dotychczasowej stronie internetowej Muzeum, od 1 lutego 2018 r. na nowej www.muzeumgdansk.pl oraz profilu Dworu Artusa na Facebooku. 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: