W styczniu pierwsze wydarzenia związane z obchodami stulecia niepodległości

Specjalna iluminacja Pałacu Prezydenckiego i Belwederu, wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie, Puchar Prezydenta RP dla sportowców - m.in. te wydarzenia rozpoczną w styczniu całoroczne obchody stulecia niepodległości.

- Podczas Zgromadzenia Narodowego 5 grudnia 2017 r., Prezydent podkreślał, że obchody 100-lecia odzyskania niepodległość są dla nas lekcją historii. Będziemy wspominać ojców niepodległości, te wielkie postacie, które wiele dzieliło, ale które łączyła niepodległość: Piłsudskiego, Dmowskiego, Witosa, Daszyńskiego, Paderewskiego i Korfantego - mówi Wojciech Kolarski, Podsekretarz Stanu w KPRP.

Obchody będą całorocznym cyklem wydarzeń, który swoją oficjalną kulminację będzie miał 11 listopada. W 2018 r. specjalny charakter będą miały obchody ważnych świąt państwowych: Konstytucji 3 maja, Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia i Święta Niepodległości.

Czerwcowy szczyt tzw. dziewiątki bukaresztańskiej także będzie miał szczególny wymiar. - Zamiarem Prezydenta jest również uczynienie z tego spotkania okazji do świętowania z przywódcami państw naszego regionu polskiej niepodległości - tłumaczy minister Kolarski.

- Prezydencka wizja obchodów to także zachęcenie Polaków do tego, żeby w swoich lokalnych społecznościach, w swoich instytucjach, w swoich małych ojczyznach, zaangażowali się w obchody, zobaczyli, że ta wielka historia tworzyła się na lokalnym poziomie - dodaje Wojciech Kolarski. Jak mówi, Prezydent będzie uczestniczył w wielu takich lokalnych wydarzeniach rocznicowych.

Zdaniem prezydenckiego ministra trwająca już od wielu tygodni debata konstytucyjna, a także referendum konsultacyjne w sprawie nowej ustawy zasadniczej, które ma się odbyć w przyszłym roku, także wpisują się w obchody. - Chodzi o przeżywanie stulecia niepodległości z myślą o tym, że dzisiaj budujemy nowoczesną, suwerenną Polskę na kolejne stulecia - podkreśla Wojciech Kolarski.

Już 1 stycznia warszawiacy oraz osoby odwiedzające stolicę będą mogli podziwiać specjalne iluminacje Pałacu Prezydenckiego oraz Belwederu, które przypomną, że zaczyna się rok jubileuszu stulecia niepodległości.

Również w styczniu Prezydent Andrzej Duda zainauguruje akcję, której celem będzie włączenie środowisk sportowych w obchody. Jak mówi minister Kolarski, każdy ze związków reprezentujących poszczególne dyscypliny sportowe otrzyma Puchar Prezydenta RP, specjalnie przygotowany w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości.

8 stycznia Muzeum Narodowe w Warszawie ogłosi cykl trzech wystaw objętych honorowym patronatem Prezydenta RP, dotyczących odzyskania niepodległości. Cykl będzie zatytułowany „3 × Niepodległa”. Będzie się składał z wystaw: „Paderewski” (17 lutego – 20 maja 2018 r.), „Józef Brandt 1841–1915” (22 czerwca – 30 września 2018 r.) oraz „Niepodległa – 1918” (26 października 2018 – 27 stycznia 2019 r.).

29 stycznia w Pałacu Prezydenckim odbędzie się wernisaż nowej ekspozycji pałacowej, przygotowanej specjalnie na rok 2018 zatytułowanej „Pejzaż polski". Wystawa została przygotowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie. 

W jednej z sal Pałacu Prezydenckiego zostanie też przygotowana wystawa archiwalnych fotografii legionowych znajdujących się w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. W zbiorach MHF w Krakowie znajduje się ponad sto fotografii o tematyce wojskowej wykonanych przez jednego z legionistów Piłsudskiego prof. Jana Włodka (1885-1940).

Również w styczniu w Pałacu Prezydenckim odbędzie się spotkanie przedstawicieli różnych Kościołów, związków wyznaniowym i mniejszości etnicznych. - To tradycyjne noworoczne spotkanie, które tym razem z racji obchodów stulecia odzyskania niepodległości będzie miało wyjątkowy charakter; będzie świadectwem istnienia „Rzeczypospolitej przyjaciół" - zapowiada minister Kolarski.

Z kolei w Dworku Prezydenta RP w Ciechocinku w styczniu zostanie otwarta przez Andrzeja Dudę nowa ekspozycja przygotowana specjalnie na rok 2018 r., prezentująca ojców niepodległości.

Podczas grudniowego Zgromadzenia Narodowego została po raz pierwszy wyłożona specjalna księga pamiątkowa roku stulecia odzyskania niepodległości, do której mogą się wpisywać wszystkie osoby chcące wyrazić swoją radość z niepodległości. Do tej pory wpisali się do niej m.in. posłowie i senatorowie, uczestnicy ZN, a także harcerze, którzy przynieśli do Pałacu Prezydenckiego Betlejemskie Światło Pokoju, uczestnicy debaty kończącej rok stulecia Awangardy w Polsce. Księga będzie m.in. towarzyszyła Prezydentowi podczas podróży zagranicznych.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: