Ostatnie ofiary swoich rodziców. Recenzja "Mój ojciec był nazistą"

Ludobójstwo to rzecz, z którą do dzisiaj ciężko nam jest sobie poradzić. Co moga powiedzieć o tym "Bogu ducha" winni potomkowe zbrodniarzy?

Książka Tatiany Freidensson, rosyjskiej dziennikarki młodego pokolenia, fascynuje od samego początku. Nie znajdziemy w niej wyliczanek dat, matyrologii. Jest za to prozatorski opis spotkań z potomkami przywódców III Rzeszy Niemieckiej i ich brzemieniu. Losy przodków odbijają się bowiem na psychice, emocjach i całym życiu kolejnych pokoleń. Wyjście z cienia człowieka, o którym mówiono, że jest krwiożerczą bestią nie jest łatwe. 

Friedensson z dziennikarsko lekkim piórem wkracza w świat czesto zamknięty na obcych - potomkowie nazistów są często niechętni zwierzeniom. Wyjątkiem jest syn Hansa Franka - Niklas. "Odczuwam twój śmiertelny strach i to mnie podnieca..." "Będąc dzieckiem, przekształcałem twoją śmerć w moją własną. Kładłem się w dużej toalecie na śmierdzącym linoleum, rozstawiałem szeroko nogi, lewą - obok wiszącego członka i lekko się masturbując wyobrażałem sobie ciebie, jak chodzisz tam i z powrotem po celi, widziałem kaptur i stryczek wokół twojej szyi - i naprzód, w wieczność! I miałem orgazm." - pisał we swoich pamiętnikach.

Rosyjska dziennikarka sprawnie potrafi ująć Franka lub Elisabeth Goring by po chwili zadać ostre jak brzytwa pytanie. Zazwyczaj są to śmiałe hipotezy dotyczące wpływu nazistowskiego brzemienia na potomków. Często zadawane w ten sposób, że dla rozmówców to świeży punkt widzenia. Celem książki nie jest bowiem ustalenie czy, ale w jaki sposób nazistowscy przodkowie mieli wpływ na kolejne pokolenia oraz jak radzą sobie one z poczuciem wstydu i winy. Klątwa czy tylko przeszkoda w budowaniu osobowości? Freidensson nie daje jednoznacznej odpowiedzi w żadnym z wypadków. Czy warto było czytać więc tą książkę? Zdecydowanie. Odejście od linearnego postrzegania historii i wejście w intymną wręcz narrację zmienia obraz wielu rzeczy. 

Tatiana Freidensson, Mój ojciec był nazistą, wydawnictwo REA-SJ, Kraków 2017

oprac. pc 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: