Studenci AWFiS będą się uczyć rekonstrukcji

Kolejna trójmiejska uczelnia inwestuje w historię. W nowym semestrze na Wydziale Turystyki i Rekreacji AWFiS rusza Turystyka Historyczna i Rekonstrukcyjna, będąca bardzo popularną dziś dziedziną turystyki kulturowej.
Turystyka kulturowa zawiera telementy poznawania historii, dziedzictwa kulturowego i wychowania patriotycznego. Jej miłośnicy biorą udział w licznych imprezach poświęconych wielu tematom i czasom - rajdach, zlotach, inscenizacjach, biegach, ćwiczeniach. Wybierając aktywność historyczną i rekonstrukcyjną poznają miejsca i wydarzenia związane z dziejami Polski i Europy, historią kultury i gospodarki. Uczestniczą rekonstrukcjach bitew, turniejów rycerskich, obozowisk. Odwiedzają muzea. Eksplorują miejsca  związane z wydarzeniami historycznymi. Te duże i znane, oraz mniej znane, lub całkowicie zapomniane, często będąc jednymi z pierwszych, którzy tu dotarli.
- Dzisiejszy rynek turystyczny wymaga odmiennego podejścia do kształtowania specjalistów z dziedziny turystyki. Otwieramy się na współpracę z podmiotami zewnętrznymi, działającymi w sektorze turystycznym, w tym związanymi z promowaniem dziedzictwa kulturowego - mówi dr Anna Szumilewicz, Prodziekan Wydziału Turystyki i Rekreacji – Uczestwnictwo w rekonstrukcjach, zwiedzanie i przy okazji poznawanie kulisów działania grup rekonstrukcyjnych i instytucji kultury to wiedza, której nie da się przekazać na zajęciach i wykładach. 
Wbrew pozorom, turystyka historyczna i rekonstrukcyjna związana jest ściśle z kulturą fizyczną. Nie tylko przez definicję turystyki, ale także upowszechniania w jej ramach rajdów, zlotów biegów poświęconych tematyce historycznej a także turystyki do miejsc związanych ściśle z wydarzeniami sportowymi (Ateny, Stadion Olimpijski w Berlinie, tor samochodowy Goodwood, stadiony sportowe znanych klubów - np. Wembley, muzea sportu, muzea lotnictwa etc) rekonstruktorzy uzupełniają też luki związane z historią kultury fizycznej, odnajdując w archiwach dawne regulaminy i metody treningowe, oraz przywracając je w praktyce.
To wszystko układa się we wspaniałą przygodę, która może towarzyszyć nam przez lata. Praktyczne przygotowanie z zakresu historii i dziedzictwa kulturowego, rekonstruktorstwa oraz kreowania produktów z w/w wymienionego zakresu na potrzeby biznesu turystycznego i pozyskanie wiedzy dotyczącej mechanizmów reguł i trendów obecnych w funkcjonowaniu nowoczesnej turystyki,  to obecnie dodatkowe silne argumenty na zbudowanie sobie silnej pozycji na rynku pracy.
Turystyka historyczna i rekonstrukcyjna to nie jedyny przedmiot o typowo humanistycznym charakterze. W rozkładzie zajęć znajdziemy tutaj także krajoznawstwo, czy turystykę kulturową.
PRzaypomnijmy - także na Uniwersytecie Gdańskim działa kierunek studiów, o nazwie"Krajoznawstwo i turystyka historyczna. 
(Red.) bg fot: Faktoria Pruszcz Gdański

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: