Basil Kerski ponownie dyrektorem ECS. Zapowiada ciągłość programową

W wyniku pozytywnej rekomendacji komisji konkursowej, Basil Kerski został ponownie powołany przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza na stanowisko dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności. Kadencja ma trwać pięć lat.

Zdaniem Basila Kerskiego najważniejszym celem na najbliższe lata działalności ECS jest ciągłość programowa, zachowanie jakości oferty i otwartego charakteru tego miejsca, a także wzmocnienie pozycji jednej z najważniejszych instytucji pamięci i kultury obywatelskiej w Polsce i w Europie.

– Jestem dumny z dotychczasowych sukcesów naszego zespołu - podkreśla Basil Kerski. - Stworzyliśmy jedną z najważniejszych ekspozycji stałych dotyczących najnowszej historii Polski i Europy, która jest ważnym punktem odniesienia na mapie muzealnej naszego kraju. Udało nam się również, stworzyć prawdziwą gdańską agorę, popularne miejsce spotkań obywateli i kulturalne centrum o znaczeniu europejskim. Cieszę się, że wraz z zespołem będziemy mogli kontynuować pracę.

Przypomnijmy, że w trakcie poprzedniej kadencji Basila Kerskiego na stanowisku dyrektora ECS, 30–31 sierpnia 2014 roku otwarto nową siedzibę instytucji przy placu Solidarności 1 w Gdańsku. ECS odwiedzało od tego czasu 2.5 miliona osób, które zwiedziły wystawę stałą i wzięły udział w realizowanych tu wydarzeniach.


Basil Kerski urodził się w 1969 roku w Gdańsku. Jest synem lekarza Irakijczyka, absolwenta studiów medycznych w Gdańsku i matki narodowości polskiej. W dzieciństwie przebywał przez kilka lat w Iraku, od 1976 roku w Polsce, a od 1979 roku w Berlinie Zachodnim, gdzie jego ojciec znalazł pracę w szpitalu.

Kerski w Berlinie Zachodnim studiował politologię i slawistykę na Freie Universität. W latach 1998–2010 był dyrektorem Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich, założonego w 1986 stowarzyszenia łączącego ponad 50 Towarzystw Niemiecko-Polskich.

Jako politolog pracował w berlińskim oddziale niemiecko-amerykańskiego Aspen Institute, w Instytucie Badawczym Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej, w Bundestagu oraz w Ośrodku Badań Społecznych w Berlinie (WZB).

W latach 2001–2005 był wykładowcą w Instytucie im. Otto Suhra na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie.

Dyrektorem ECS jest od 2011 roku. 

info: gdansk.pl 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: