Jubileusz 70-lecia teatru lalkowego w Gdańsku

W ramach jubileuszu, 16 grudnia 2017 r. odbędzie się odsłonięcie tablicy upamiętniającej Wileński Teatr Łątek, premiera spektaklu „Taka dusza" w reżyserii Mieczysława Abramowicza oraz gala jubileuszowa.

 

Jubileuszowe uroczystości 70-lecia istnienia Miejskiego Teatru Miniatura rozpoczną się odsłonięciem tablicy upamiętniającej Wileński Teatr Łątek, od którego wszystko po wojnie się zaczęło. Na czym polega magia teatru lalkowego? W spektaklu „Taka dusza", będzie można zobaczyć lalki z początków działalności teatru.

Początki teatru marionetkowego

Teatr Łątki był rodzinnym teatrem, założonym przez Olgę Totwen i jej dwie córki – Ewę i Irenę. Olga wraz z córkami przyjechała do Gdańska w 1947 r. i przez kilkanaście lat prowadziła swój teatr, pierwszy stacjonarny teatr lalkowy w Trójmieście, jedyny teatr marionetkowy w Polsce. Spektakle marionetkowe zaczęły prezentować regularnie od października 1947 r., a w grudniu odbyła się pierwsza przygotowana od początku do końca w Gdańsku premiera – „Najszczęśliwsza z sióstr" według Ewy Szelburg-Zarembiny. W 1950 r. teatr został upaństwowiony i pojawił się duet, który stworzył markę Miniatury – dyrektor i scenograf Ali Bunsch i reżyserka oraz autorka scenariuszy Natalia Gołębska. To oni zrealizowali w 1962 r. przedstawienie „Bo w Mazurze taka dusza", które pozostało w repertuarze Miniatury przez 25 lat. Na jego potrzeby powstało ponad 50 lalek – pacynek, kukieł i jawajek, które animowało grono znakomitych lalkarzy, m.in. Aleksander Skowroński, Józefina Unczur i Henryk Zalesiński. Ze spektaklem teatr objechał prawie cały świat, zdobył wiele nagród. Wychowało się na nim kilka pokoleń gdańszczan.

„Taka dusza" – premiera

Co wyróżnia teatr lalkowy? Co decyduje o jego magii? Na pytania odpowie niecodzienny spektakl – lekcja teatru lalkowego dla widzów od 10 lat. Spektakl „Taka dusza" jest  inspirowany słynnym przedstawieniem „Bo w Mazurze taka dusza". Będzie to lekcja teatru dla młodszych widzów i podróż sentymentalna dla starszych, a także okazja do poznania wszystkich, którzy współtworzą dzieło teatralne oraz specyfiki teatru lalkowego, m.in. rodzajów lalek. Autor scenariusza i reżyser Mieczysław Abramowicz był w latach 70. aktorem w Miniaturze, a później po skończeniu reżyserii teatru lalek na PWST w Białymstoku, kilkakrotnie tutaj reżyserował. Scenografię, nawiązującą do słynnych projektów Alego Bunscha, zaprojektował Przemysław Klonowski, scenograf, teatrolog i reżyser operowy. W spektaklu zagrają też oryginalne lalki z „Bo w Mazurze taka dusza". Muzykę do spektaklu skomponował Jerzy Stachurski – poeta, pedagog i kompozytor, który przez wiele lat był związany z Teatrem Miniatura. 

Jubileusz 70-lecia Teatru Miniatura i premiera spektaklu „Taka dusza"

  • premiera: 16 grudnia 2017 r., sobota, godz. 17.00
  • następny spektakl: 17 grudnia 2017 r., niedziela, godz. 17.00
  • ul. Grunwaldzka 16
  • Gdańsk-Wrzeszcz

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: