Jakie sporty wodne uprawiano w dawnym Gdańsku? Wykład dr Jana Daniluka

Pierwsze kluby i towarzystwa żeglarskie, wioślarskie czy pływackie powstały w Gdańsku w połowie XIX wieku. O tym, jak rozwijała się ich działalność, o sportach wodnych uprawianych przez gdańszczan i budzących emocje zawodach opowie 12 grudnia o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej Jan Daniluk. Wstęp wolny. 

- Gdańsk, miasto położone u ujścia Wisły do Bałtyku, ma bogate tradycje sportów wodnych, które w nowoczesnej formie narodziły się w drugiej połowie XIX w. i rozwijały się do 1945 r. Pamięć o nich już się zatarła. Podczas wykładu podejmę próbę syntetycznego przedstawienia dziejów rodzimych klubów oraz towarzystw. Przede wszystkim wioślarskich, pływackich i żeglarskich. Opiszę m. in. rywalizację polsko-niemiecką na tym polu, początki sportów motorowodnych czy wpływ II wojny światowej na sporty wodne w regionie - zapowiada Jan Daniluk.

Czwarta edycja cyklu Akademia Gdańska dotyczyła wody w mieście. Prowadzący opowiedzieli m.in. o sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, która była jedną z pierwszych w XVI-wiecznej Europie, portowej historii Gdańska, sporcie, rekreacji i komunikacji wodnej. Podczas najbliższych spotkań usłyszymy o Stoczni Gdańskiej jako atrakcji turystycznej, Kunsztach Wodnych w Gdańsku, Stoczni Gdańskiej jako centrum wodnym Gdańska, czy o Twierdzy Wisłoujście.

Jan Daniluk – absolwent historii na Uniwersytecie Gdańskim, obecnie na historycznych studiach doktoranckich. Pasjonat i badacz historii Gdańska oraz Sopotu, przede wszystkim schyłku XIX stulecia i pierwszej połowy XX wieku. Zajmuje się także historią II wojny światowej, w szczególności regionalną w odniesieniu do ziem polskich wcielonych do Rzeszy oraz Prus Wschodnich. W szerszej perspektywie bada SS, SA, struktury niemieckiej policji i jeńców wojennych w niewoli niemieckiej. Od września 2017 r. historyk w Muzeum Sopotu. Wcześnie pracował w Dziale Naukowym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (współautor wystawy głównej), w pionie edukacyjno-naukowym gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz w Centrum Hewelianum. Prowadzi zajęcia na studiach podyplomowych Gedanistyki. Współpracuje w celu popularyzacji wiedzy historycznej z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, środowiskiem trójmiejskich przewodników, radami dzielnic oraz mediami (Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk).
Akademia Gdańska, Sporty wodne w dawnym Gdańsku

Prowadzący: Jan Daniluk

Data: 12 grudnia, godz. 18.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: